neděle 20. ledna 2013

ECF Představuje speciální pracovní stanici pro bezdomovce

Obvykle děšláme testy různých zařízení u nás na pracovišti oddělení technického zásobování, ale v tomto případě tu máme mimořádenou recenzi prototypu pracovní stanice pro bezdomovce od ECF s označením ECF HomelessPad 7. Tentokráte nám toto zařízení představí Robin Hronek, který i přes těžkou chřipku toto zařízení otestoval. Pojďme se na to podívat:

Byl jsem teď hodně nemocný,. a co šlo udšělat na mobilu, jsem dšlal na svém novém HTC One V. Jistě víte, že si píši s několika ženami, díky kterým by mohl projekt Robinhelp a díky tomu celá společnost PCA Praha fungovat, z nichž si nejvíc píši s nějakou Věrou. Ta mái napsala, že jí brzy vyhidí s práce, takže asi ani nebude mít kde bydlet, takže jí ani nemá cenu dávat nějaký počítač nebo mobil na administrativní spolupráci. Tehdy mi od nás přineswli hezkou barevnou krabici právě s ECH HomelessPad 7, který by dostala. Tak se podíváme, co to je:

Naši australští kolegové vyrobili zatím 2 Proztotypy tohoto tabletu se 7, nebo 10 palcovým displejem. Počítají s táživou ekonomickou situací obyčejných lidí, žijících v České Republice, pro které vyrobili tento tablet.

Barevná krabice dává na jevo, že jde o stroj se systémem ARAX UnivaGO Public ve verzi 2.1, konstrukce je bitelná se zajímavě zahnutými okraji, ve kterých jsou reproduktory. I na běžně dostupnou mobilní techniku je zde poněkud velká baterie, která se uchytí k tabletu křížovým šroubkem. V krabici nalezneme jeěště jednu náhradní baterii, která se nenabíjí, neboť se jedná o vodíkový článek pracující na principu termonukleární reakce mezi vodíkem a kyslíkem. Proto si tam raději dáme klasickou LiOn nabíjecí baterii s kapacitou 4600 MAh a nabijeme jí přes klasický kabel  Mini USB/USB a poněkud opět trochu větší nabíjecí adatér, aby nabíjení netrvalo dlouho, zejména, přepneme-li se na rychlonabíjení a budeme tak pouštět do baterie 8 Ampér. Pouřití klasické 2A nabíječky je možné, ale trvalo by to 10 hodin. Tsakto to potrvá běžné 2 hodiny na týden preohlížení internetu a kancelářské práce, 4 dny v kuse poslouchání hudby a 72 hodin neúpřetržitého sledování HD Videa se zahříváním přístroje na 37°C, ke kterému dochází asi po 2 hodinách činnosti.

Vodíkový článek se nenabíjí vůbec, je však nutné dávat pozor na příliš velké nárazy. Poškození článku by mělo za následček explozi baterie o velmi ničivém rozsahu.

Skutečmost, že je zde operačním systémem ARAX UnivaGO Public, se ltomě barevné kravice projevuje hlavně tím, že zde nacházíme navíc program Skype. Nechybí zde ani aplikace přejaté z AQndroidu jako jsou Facebook, Twitter, Picasa a Instagram. Také tady máme GoogleDrive. UnivaGO Public ve verzi 2.1 na rozdíl od verze 2.0 přidává k jádru navíc androidovou systémovou vstvu, která umožňuje používat aplikace pro Androidee ba platformě UnivaGO, takže si můžete z Google Plaqy stáhnout co chcete a bude to fungovat. U verze 2.0 to šlo také, ale pokud nebyly aplikace optimalizované, většinou nešly.

Procesorem je tu ECF - tedy HELLOS Nreurotron C4M, což znamená že je to čtyřjádrový procesor pro mobilní zařízení s taktem 2.8 GHz na každém jádru z čehož jsou 2 početní a 2 grafická, k tomu 2.88 GB RAM a 16 GB uživatelsky dostupné vnitřní paměti s možnoistí rozšíření o karty Micro DR a Micro SDHC.

Speciální vyůepšení oproti jiným typům zařízení je také softwarová nástavba , která mne překvapila tím, že i když mám zabezpečenou WiFi, tablet se připojil asi po 2 minutách na Internet přes mojí bezdrátovou síť aniž bych tam zadával heslo.  Je zde i docela propracovaný hlasový asistent, který má dle specifikace rozumět i opilé,u člověku.

Konstrukce je vyrobena z hořčákové polyslitiny, ale na rozdíl od jiných zařízení od ECF není povrch stříbrný, tvořený titanem a platinou, ale je měkce pogumován. Vzadu máme 8 Mpx fotoaparát s přisvětlovací LED diodou, autofokusem a schopnostéí natáčet video až ve Full HD kvalitě. Nechybí 2MPX přední kamera, WiFi BlueTooth a Dataray.

Tento kousek už byl i nastavený na pouřívání to mojí známou. Ve výchozím poštovním klientovi tu máme její poštu vnitřní sítě naší organizace a také na její jméno byl nastaven G-Mail, který nám akorát hlásí chybu, preotrože jsme včas účet neaktiovovali. Tím pádem nám tu nechodí Google+ a disk Google, leda že bych si to nastavil na sebe.

Alespoň se díky jejímu BATRADIS-ID můžeme podívat na nějaké speciální aplikace, z nichž takovou běžnou věcí jsou Lidé. Tam se nahrály kontakty na osobny od násd, se kterými by ta kamarádeka měla komunikovat. Kdybychom stihli aktivivat její účet Google, tak by tu byly také kontakty z G-mailz a sociálních sítí. Funguječ to jako adresář kontaktů na telefonu s Androidem, nebo Windows Phone.

Další speciální aplikací je Harem 2013, který bude chvilku trvat spustit, protože jej spouštíme poprvé, a to i když se k této aplikaci přihlásíme pomocí účtu naší sítě ze systému.  Jelikož to samo zjistilo, že to běží na speciálním zařízení pro bezdomovce, je tady trochu jiný průvodce prvním spištěním. Místo vxyplnění adresy bydliště, nám to tady nabízí možnost udávání aktuální polohy, chceme povolit synchronizaci a propojení s aplikací Lidé, a když chvíli počkáme, tak se nám načte fdatabáze pracovnic společnosti PCA Praha, nebo naše databáze. Aktuálně tady máme jenom nějaké doporučené  ženyx pro mne, které znám, ale do databáze jsem je nedával. Ty se nám mohou přepsdat do telefonního seznamu, ale u přístroje se slotem na SIMkartu může i toto fungovat jako  mobilní doispečérské pracoviščtě operátora.

Takže i bezdomovci budou moci s námi administrativně spolupracovat. Aý na ten Harem 2013 tam je optimalizovaný Appache Open OFFICE pro dsotykovou mobilní platformu, na prohlížení internetu tady je FireFox, ale dobře funguje i Google Chrome. Ostatní aplikace majitelům jakýchkoli zařízení s Androidem, není třeba představovat i když Univa toho má také dost. .

Ovládání Univa Touch UI je také velmi jednoduché: Pohybem dolů nebo nahoru listujemče nabídkou podobných dlaždic jako u Windows 8, ale dlaždice jsou barevnější, protože zůstaly barevné ikonky. Fole je 5 standardních ikon, kde máme pořád po ruce telefon, zprávy, mapy, obrázky a fotoaparát. Pohybem doleva získáme veškerá nastavení a naopak posunem doprava diostaneme seznam všech aplikací, pokjud chceme spustit něco, co nemáme na hlavní obrazovce.  Tam můžeme cokoli připnout tak, že na tom podrýíme prst a až to zavibruje, vybereme "Připnout zádtupce na holavné plochu". Samo to pask zajede, kde je místo a my to tam uvidíme. Nechybí visunovací roleta s oznámeními, jaká je u Androidu a IOS 5.1 a vyšší.

Se slotem preo SIMkartu je v plánu vyrábět takovéto telefony.

neděle 13. ledna 2013

Vyzkoušeli jsme za Vás mobil s Androidem nižší střední třídy

I po novém roce stále pracujeme a tentokrát Vám nepřinášíme nějakou tčechnologickou novinku, kterou pro Vás vyvíjíme, ale rádi bychom Vás seznámili s několika typy a triky na používání chytrého mobilního telefonu se systémem Android.

Hlavní myšlenkou je zatím stále ještě neúspěch projektu Robinhelp a hledání cesty, jak opatřit co nejlevnější telefon s Androidem pro družku Robina Hronka, nebo pro každého, kdo by chtěšl s námi na tomto a jiných projektech administrativně spolupracovat i když na to nemá čas, a volno má akorát po cestě do a z práce, nebo je bezdomovec, případně je pořád na cestách a má takovýto telefon, kde ale hry nechodí a na hudbu tam není dost místa, nehledě na to, že tam nejde vložit paměťovou kartu.

Využitá však může být jakékolio, nicméně je potřeba mít jistotu že máme spolehlivé připojení k internetu, nebo jsme našli nějakou funkční nezabezpečenou WiFi síť.

Náš spolupracovník obdržel darem k Vánocůpm telefon HTC One V, který byl dodán se skoro vybitou SIMkartou a bez paněťové karty. Systém a aplikace nemohly plnohodnotně fungovat, protože vyžadovaly kartu MicroSD, nebo nemohly provádět některé operace. Tímto spolupracovníkem je Robin Hronek, který v rámci svého hledání družky a poskytnutí jí takovýto telefon na své velmi skromné náklady objevil několik triků jak z nejlevnějšího androidového telefonu dostat maximum:

Telefon HTC One V není úplně ten nejhorší telefon s Androidem už proto, že pro práci s kancelářskými dokumenty je zde plná verze Polaris Office, takže umí vytvářet a editovat dokumenty pro Wpord a tabulky pro Excell, ale je k tomu potřeba karta MicroSD. Co ale dělat, když máme telefon bez možnosti rozšíření paměti např nějaký dualSIM, jako např. Alcatel OT 918 D? Stačí se podívat, jkestli nemáme nainstalovanou aplikaci GoogleDrive, nebo SkyDrive v rámci základního programového vybavení, a to jak formou nějaké nadstavby systému od výrobce telefonu, nebo přímo. nPokud tam není, je oboje zadarmo na Google play.

Protože je Android od Google a přihlásili jsme se k telefonu přihlášením na náš G-mail, dáme přednost aplikaci Google Drive, kam se přihlásime sami od sebe jenom spištěním. V závislosti na výrobci a grafickému provedení Androidu, je třeba začít klepnutím nba tlačítko MENU v aplikaci, které alespoň na HTC je v pravém horním rohu obrazovky a jsou na něm 3 tečky mnad sebou.

Chcdeme-li tedy vytvořit třeba nový dokument pro Word, budeme postupovat takto: MENU-Nový-Nový dokumen Word

Zadámre název dokumentu, jak se to má jmenovat.

Pak přejdeme do velkého obdélníku, kde je napsáno"sem začněte psát text".

Jakmile napíšete vše co potřebujete, kepněte na tlačítko Zpět, aby zmizela klávesnice.

Klepněte na tlačítko označené zatržením (Souhlas) aby se dokument uložil na Doisk Google (Google Drive, dříve "Dokumenty Google Googledocs).

Stedjným způsobem se vytvářejí tabulky i složky.

Pokud máte telefon bez rozšiřitelné paměti a chcete třeba telefonem natočit video, tak to obvykle nejde. V závislosti na grafické provedení systému je třeba často odesílat fotky na internet. Pokud je nechcete ukazovat ostatním a u Picasy nejde změnit nastavení viditelnosti, sdílejte fotky na Disk Google. Ujistěte se předtím, že nemáte otevřeného nic jiného kromě galerie a postupujte takto:

Prohlážejte si fotky v telefonu a pokud chcete nějakou zálohovat, klepnhěte na ní aby se objevily ovládací prvky.

Klepněte na Sfílet a vyberte službu na sdílení. V našem případě Disk Google.

Nátev souboru můžete změnit, nebo ho ponechat jak je a klepnut na "Nahrát". Šipka nahoru na horním okraji displeje by se měla objevit, což znamená že se odesílají data. Z tohoto horního okraje lze rozvinout oznamovací roletu, kde můžeme viděšt proces nahrávání. Lze také nahrát více fotek najednou, kdy nejprve kepneme na Sdílet, klepnutím na každou fotku, kterou chceme jí označíme, dáme Pokračovat, vybereme Disk Google a dáme OK.

V rámci osobních cílů Robina Hronka, které podporujeme a využéíváme třeba k rozvoji internetu a pouřívání moderních technologií zadarmo s cílem u,pžnit zcela každému používat internet, komunikovat s lidmi po celém světě.

Tuto sobotu byl Robinem Hronkem objeven v Metropoli Zličín problém s připojením k volným nezabezpečeným WiFi sítím, že ba běkterých mobilních telefonech to nebude fungovat. Mezi telefony, kde to nefunguje patří HTC One V. Buďto je to záležitost použitého hardware telefonu, nebo lumpárna poskytovatelů připojení, aby tahali z lidí peníze.

Naše organizace však po vzoru výrobců a duistributorů volně šiřitelných distribucí operačního systému Linux, chceme tomu udšlat přítrž budováním vlastních hotspotů a provozovat vlastní alternativní připojení. V rámci naší organizace to funguje dobře. Problím je pouze v získání přístupu k veřejnému obsahu na internetu na který se připojujete za peníze. Řešení jsme našli formou síťových směščovačů signálu. Osoby, které mají na to, aby si mohli platit připojení k Internetu nám pomocí směšovače předají signál přes VPN s IP tznelováním.

To zuajistí předání signálu ze sítí IPV4 a IPV6 do naší sítě XIP (IPV8), kdy bude přidán ještěš jeden modem, který mezi oběma sítěmi vytvoří IP koridor.

Většina z nás je přáteli Robina Hronka, ale máme moc práce na to, abychom se o něj postarali sami. Začít můžete tím,. že se nám o něj postaráte dle našeho návodu a získáte spoustu věcí zadarmo, za které byste jinak platili.

úterý 1. ledna 2013

Spolupráce s námi na čemkoli kdekoli

Máme tady Nový rok, ve kterém všem přejeme vše nejlepší a doufáme, že i nám přinese rok 2013 hodnšě úspšchů i ve veloice složitých projektech, jakými jsou sociologické projekty, u kterých věnujeme maximální pozornost projektu Robinhelp společnosti PCA Praha.

Náš spolupravcovník a tiskový mluvčí - Robin Hronek se o Vánocích dovybavil pořádnou digitální vuideokamaerou a navíc dostal k Vánocům nový mobilní telefon s operačním systémem Android. Rádi bychom Vás v tomto článku seznámili s tím, že stačí k administrativní spolupráci s naší organizaqcí zcela základní typ smartphonu s Androidem, kde se lze obejít i bez vedlké paměti telefonu pro ukládání dat. Vude to užitečné už proto, že v případě funkčnosti projektu Robinhelp je Robin Hronek se svého invalidního důchodu našetřit na nějaký ten nejzákladnější androidový smartphone pro ženu plnící funkci jeho družky, nebo jakékolo ošetřovatelky pracující pro PCA Praha.

Testovaným kouskem, který Robin Hronek dostal k Vánocům je HTC One V. Rozšířit paměť bohužel bude v jeho případě potřeba, aby mohl kamarádům a známým pouštět svoji hudbu bez možnosti připojení k internetu, ale jako běžná kapesní kancelář to fungujer i bez karty MicroSD. Obejdeme-li se bez aplikace Evernote, všechny služby od Googke fungují dobře včetně používání SkyDrive od Microsoftu. Stačí se někde připojit na internet přes WoFi.

Na tomto videu se můžete podívat na možnost spolupráce formou práce s kancelářskými dokumenty. I mimo domov se dostanete do situace, kdy je třeba něco rychle napsat, nebo upravit. V telefonu není místo na Evernote a notebook s senou zrovna nemáte, nebo by to třeba po cestě ve vlaku, autobuse, nebo tramvaji nebylo pohodlné.

Není spoleh na to, že vaše verze aplikace Polaris Office, nebo Mobile Office Suite je plná (placená), kde se dají dokumenty upravovat a vytvářet. I s minimem paměti je k dispozici na Google Play zadarmo aplikace Disk Google. Pokud není toto video dost jasné a názorné, poradíme Vám jak obejít problém s tím, že máme jenom bezuplatné demo Polaris Office, nebo Office Suite, kde lze dokumenty jenom číst.

Alespoň u HTC spusťte Google Drive a přejděte do složky, kde chcete třeba v rámci projektu Robinhelp něco napsat. Poté postupujte takto:


  1. V pravém horním rohu obtrazovky se dotkněte tlačšítka s velkou dvojtečkou.
  2. Z takto vyvolané nabídky akcí vyberte "Nový".
  3. Pro vytvoření nového dokumentu vyberte" Nový dokument Microsoft Word".
  4. Zadejte jeho název.
  5. Napište co potřebujete.
  6. Dotkněte se tlačítka se zatržením (fajifka souhlas) pro uložení.
Vytvořit takto lze také tabulku pro MS-Excell, prezentaci PowerPoint, případně sdložku. Otevření dokumentu k úpravě na mobilním telefonu zatím nebylo vyzkoušeno, nicméně to funguje. 

Dokumenty jsou uloženy jako Dokumenty Google. Na PC nebo notebooku je můžete stáhnout do fotmátu dokumentu MS-Word/Open OFFICE Writer stejně jako tabulky pro MS-Excell/Open OFFICE Calc. Potom s nimi lze pravcovat v pořádném textovém editoru.

Pokud nechcete sdíloet fotky způsobem, který by umožňoval jejich zveřejnění na Picase, Dlickeru a sociálních sítích, lze je také nahrát na disk Google, nebo jinou službu pro synchronizaci souborů.. Zajistíte tak sdílení fotek, nebo i videí pouze mezi telefonem a počítačem, nebo mezi lidmi se kterými spolupracujete. Stačí vybrat fotku, nebo video v galerii telefonu, kliknout na "Sdílet", vyvrat třeba Disk Google, v nwm zajít do složky, kam se to má nahrát a potvrdit výběr složky a název souboru. Na horním okraji obrazovky se má objevit šipka nahoru, což znamená tzv. Upload, nebo-li odesílání souboru na internetové úložiště.

Jak uvidíte na dalším videu, na pořítači nebo notebooku nemusíte navštívit disk Google na webu, ale nainstalogvat si aplikaci ve které se disk chová jako běžná složka. V ní všče najdete. Zmíněné video je zde: http://www.youtube.com/watch?v=bathhF8qN14 .

Časem budou i jinde člýnky s více podrobnostmi.