V předchozím článku nás náš kolega +Robin Hronek seznámil se svojí recenzí notebooku pro projekt +Robinhelp s konkrétní ukázkou na potencionální partnerce. V recenzi budeme pokračovat mobilním telefdonem pro tu osobu, který jí má být poskytnut k tomu notebooku.
Půjde o smartphone ECF Univa Phone se systémem ARAX Univa touch UI, které mají také tablety, nebo ultrabooky či AllInOne PC s dotyxkovou obrazovkou.
------------------------------------------------------
Před nájma na stole kromě Notebooku pro tu kadeřnici Gábinu, tady máme taské mobilní telefon od ECF, vyráběný pro BATRADIS pod označením Univa Phoned. Abych s ní byl ve stejné síti, koupil jsem jí do toho předplacenou O2kartu a nechal si jí tam dát u nás v redakci, abych něco neulomil. Odpadá tak rozlepování celofánu na krabici, krerá je tvořena jednou potištěnou krabicí, ze které se vyndá krabice z hnědého papundeklu. Ta má normální víčko, pod kterým je papírové lůžko s telefonem, pod tím máme paklík nějakých příruček a záruční list. Podtím dále najdeme nabíječku, USB kabel s Mokro USB koncovkou, který slouží k propojením s počítačem a nabíjení a klasická špuntová sluchátka.
Telefon samotný připomíná trochu iPhone 5, akorát že na přední straně s disdplejem nemá žádné tlačítko. Výrobce se rozhodl pro pokus použít jediný hardware na libovolný mobilní operační systém. Ve výchozím stavu zde je ARAX Univa Go 2013, ale může to běžet i na Androidu, nebo Windows Phone s tím, že se na spodním okraji displeje zobrazí softwarová tlačítka použitého systému, ale některé věci nebudou fungovat.
Na horní straně máme konektor 3,5 mm JACK pro sluchátka a vypínací či uspávací tlačítko. Na pravém boku je kolébkové tlačítko pro regulaci hlasitosti, pod záslepkou je slot na MicroSD HC kartyx a mechanická spoušť fotoaparátu. Spodní strana vedle mikrofonu obsahuje Mikro USB komektor a na levém boku není nic kromě šuplíku pro klasickou SIMkartu, který se otevírá podobně jako u iPhone špendlíkem, nebo dodaným klíčkem. Zajímavým kusedm příslušenství je redukce na MikroSIMkartu, takže i nový formát SIMkarty sem půjde vložit, nebo do starého telefonu.
Boky a záda jusou vyrobena z broušeného hliníku s logedm ECF a 8 MPX fotoaparátem s autofokusem a dvojicí přisvě+tlovacích LED Diod. Nechybí NFC, Blue|Toot 4.0, WiFi a DataRay. V teloefonu máme akumulátor o kapacitě 2 630 MAh, který nejde vyměnit, uvnitř tika čtyřjádrový provesor vlastní výroby ECF HELLOS Neurotron C4M, asistuje mu grafický akcelerátor HELLOS Supernova G640, 4 GB RAM a 16 GB vnitřní paměti, ze které je uřivatelsky přístupno 8 GB.
Tekefdon si zapneme a schválně přeskočíme průvodce prvním spuštěním, abychom se podívali na jednu velice zajímavou funkci, díky které můžeme rovnou celý telefon sesynchronizovat s účtem Batradis ID jediným spárováním s notebookem přes NFC. Telkefon přiložíme na logo NFC vedle touchpadu na Notebooku a potvrdíme. Telefon se nám spároval přes BlueTooth a na počítači se spustila aplikace Univa device manager.
Tady potvrdíme že pouřijeme účet té Gábiny a vudíme že tu máme ten telefon. Kikneme na něj a dáme Synchronizovat úpčet. Teď chvilku počkáme až se nám proces dokončí -. Synchronizace dokončena OK, tady na telefonu klepmneme na Restartovat, telefon nám znovu nabíhá a jediné co to chce je tady PIN SIMkarty, tak ho tam dáme a máme jak stejné barevné chéma jako na Notebooku, tak veškeré aplikace, které jsou nastavené a přihlášené kromě těch, ke kterým musíme udělat veřejný e-mail , aby fungovasl Skype, Facebook, Google+, nebo Twitter. Jinak to má 4 mpx přední kameru na videohovory.
Ikony zde vypadají jako dlaždice ve Windows 8, akorát že jsou barevné. Posunem doleva se dostaneme do kompletního nastavení. Tahem zpět, nebo tlačítkem zopět či doimečkem se dostaneme na hlavní obrazovku. Posunem do prava se zobrazí všechny aplikace. Bude ake nová verze, kde při posunu vorasvo z hlavní obrazovky budou jeětě dalkší obrazovky, kde budou různé živé informace jako stavy ze sociálních sítí, zprávy a různé informace. Tady je zatím seznam všech aplikací jako ve Windows Phone a ještě dákle jsou vidgety sociálních sítí, kam zatím nejsme přihlášeni, tak tu máme jen jakési bamery.
Jako u Androidu tu je horní vysouvací lišta s notifikacemi a ryxhlými přepínači pro vypmutí a zapnutí WiFi Bluetooth, DataRay, nebo Wifi Hotspotu, kdy telefon funguje jako modem a přes Wifi se k němu dá připojit k internetu na jiném telefonu, tabletu či Notebooku.
Přehled naposledy spuštěných aplikací vyvoláme podržením tlačítka s domečkem, které když poklepeme, spustíme hlasovou asistentku Marry, které propůjčila hlas Marie Smaulová. Na rozdíl od Sirry u Iphonu a iPadu, nebo u Samsungu S-Voiced umí také česky. Třetí tůlačítko je vyhledávání jak v telefonu, tak na internetu.
Co se týká zamykací obrazovky, mámje na ní velké hodiny, datum a název operátora. Posunitím zámečku na ikonu nějaké ze 4 aplikacá, které jsou dostupné i při uzamčeném telefonu, se přepneme rovnou třeba do telefonu, zpráv SMS a MMS, E-Mailu, či fotoaparátu, který se jinak spustí podržením mechanické spouště a to aniž bychom telefon rozsvítili.. Tahem kamkoli vzhůru se telefon odemkne. Střed zamykací obrazovky může zobrazovat i nějaké informace, mezi kterými lze listovat. Můžeme tu mít třeba počasí, stavy ze sociálních sítí, události v kalendáři, nepřijaté hovory a nové zprávy.
Většina aplikací je mobilní verze těch desktopových a klienti sociálních sítí jsou v podstatě převedené aplikace z Androidu. Máme tu také mobilní vberzi Dinatech ARAX Office, který umí dokumenty i vytvářet a stejně jako u deswktopu je tady provázanost aplikací ma synchronizace s cloudovým úkižištěm UnivaCloud. Kalkulačka, kalendář, světový čas a podobně známe z každého sdmartphonu. Platí to i o fotoaparátu a galerii médií, kde máme fotky a videa jak v telefonu, tak na UnivaCloudu, případně na veřejných službách jako Disk Google, SkyDrive, Dropbox, Picasa, nebo SugarSync. Kromě instalace jejich kliedntů, což jsou aplikace, je nutný přístup na Internet a veřejná poštovní schránka.
Fotky můžeme upravoévat v mobilní verzi aplikace Photorama, kde lze fotky ořezávat, doostřovat, regulovat vyvážení bílé, nebo používat hromadné filtry, takže máte celkem pěkné a výkonné mrvítko fotografií.
Nic zvlíáštního není ani na jednoduchém editoru videa a hudební ořehrávač také není nijak odlišný od jiných přehrávačů na telefonech jiných výrobců. Akorát je tady kromě Univa AppCentra také Univa Music, kde si lze kupovat hudbu, ale nabídne nám to tu akorát mojí hudbu, hudbu Marie Smaulové, hudbu skupiny Zobies a vůlbec hudbu mých přátel, kterou natočili zady. Když tam dáme něco jiného, tak nám to tu zahlásí, že skužba není v této zemi dostupná. Zkusíme tedy známého interpreta, třeba Michaela Jacksona, což se nám najde, ale když si to chceme koupit, tak to nejde. Platí to i o Jean Michel Jarrem.
Mobilní Univa má Androidovou vrstvu, takže jakmile udšláme Gábině G-Mail, tak půjde rizchodit nejen klient pro Gmail, ale půjde zprovoznit obchod Google Play, taskže bude možné instalovat aplikace a hry pro Android.
Závěrem bych si ještě povšiml jedné věci, a sice že již nemusíme telefon znova synchronizovat. V nastavení jsem nechal vše tak, jak je, takže když uděláme Gábině účet Google a nastavíme v poště G-Mail (čti džímejl), bude to na telefonu samo od sebe.
Kdyby se měl tento smartphone prodávat, stál by 15 až 25 000 Kč. Není to jen dílenským zpracováním, výkonem a výbavou, kde jsem opoměl zmínit funkci dálkového ovládánéí a vůbec službu Univa TV, ale o tom zase příště v recenzi s ukázkovým uživatelem, který to má dostat v rámci projektu Robinhelp zadarmo.
________________________
Redakce doplňuje že telefonní aplikace je uprsaverný Q-Phoner pro volání v naší síti zadarmo, ale o tom budou další recenzre.