sobota 25. dubna 2015

Má ještě smysl stavět počítač?

Toto je úvaha, kterou sem píše +Robin Hronek , která navazuje na jedno vydáná Týdne živě z minulé nedělw, které se věnovalo otázce, zda-li má ještěš dnes smysl, aby si někdo sám postavil stolní počítač.

Tady Vám tento díl Rždne źivě přinášíme, protože tam jsou velice zajímavé myšlenky a rady, jak si počítač postavit. Zmínit můžeme pouze dva důvody z tohoto pořadu, kdy má smysl si sám postavit počítač, z nichž jeden je důležitý pro milovníky her, kdy si tak můžeme levně postavit herní počítač tak, aby nám vše fungovalo co nejlépe a nestálo to majlant.

Druhý důvod z tohoto Týdne živě je zajímavý pro lidi, kteří se chtějá profesionálně zabývat grafikou, nebo profesionální multimediální tvorbou, kde by již hotový počítač mohl být hodně drahý.


Proč ke toto téma na blogu organizace +BATRADIS také probíráno? Protože tato organizace zaštiťuje činnost společnosti +PCA Praha a projektu +Robinhelp, má smysl stavět i kancelářská PC, což se na +Živě.cz opomněli z toho důvodu, že kancewlářské PC již hotové stojí méně než 10 tisíc korun, takže to nemá smysl stavět. Upřímně řečeno se dá na kancelářskou práci použít i Rasbery Pie, kde nemusí být ani Linux, ale klidně Android, a vše se bude dělat v GoogleDrive přews kancelářské aplikace Googlu. Je to teda hodně mizerné řešení, ale šlo by to.

Klasický desktop má i zde něco do sebe, protože se dá levně vylepšovat. To u notebooku, nebo AllInOne PC moc nejde, takže u zájemkyň o práci u +PCA Praha a u nás vůbec, bude domácímu pracovišti doma vévodit velká hučící bedna a motanice kabelů pod stolem.

Problém je s časem mých kamarádů, kteří nemají s organizací +BATRADIS nic společného, od kterých bych potřeboval ty počítače sestavovat. Protože z celé činnosti společnosti +PCA Praha vidí jen mojí touhu si najít ženskou, k čemuž mi díky starání se o matku po mrtvici zbývá jen tento neobvyklý způsob, pokládají to za zbytečnost a kašlou na to. Takže mi to v případě, že to vyjde, poleze dost do peněz, protože nezbude koupit hotový značkový počítač, u kterého cenu navyšuje cena monitoru, myši, klávesnice a reproduktorů pro případ, že by to byl něčí první počítač. Ceny PC pod 10 000 Kč jsou pouze za skříň, obsahující celou sestavu, ke které se připojí stávající monitor, myš a klávesnice spolu s reproduktory, což po zapnutí již rovnou funguje, pokud tam je operační systém.

Cenově i stavěné PC pro naše spolupracovnice, bude vycházet podobně jako hotové kancelářské PC, ale oproti hotovému PC bude mít více místa na data. Doporučená specifikace PC sestavy ver smyslu holé skříně je přibližně následující:

ATX zdroj cca 500 až 750 Vi když výkon nebude využitý ihned, ATX skříň, klasická ATX Základní deska nejlépe s integrovaným celým počítačem (Grafuický čip, zvukový čip, síťový čip na desce), Procesor postačí INTEL Core I3, 2 a více GB RAM, 64 či více GB SSD na systém a aplikace, 1 TB plotnový HDD na data a optická mechanika DVD-R/W. Abychom nešířili warez, běželo by to na Linuxu, jako je třeba Ubuntu. Zájemkyně o spolupráci, která by tento počítač dostala už za projevení zájmu ochotným absolvováním pohovoru s testem branné zdatnosti si sama může na vklastní nákladyx zakoupit originál instalace systému Windows a MS-Office. Bude-li doopravdy bezkrabicová distribuce Windows 10 zdarma, bude již naším technikem tento operační systém nainstalován a počítač v něm bude zprovozněn. Případné zakoupení licence opak bude na dané spolupracovnici, které doporučujeme licenci zakoupit po registraci účtu Microsoft, použitého k následnému přihlášení se k počítači. Zakoupenílicence je možné provést v obchodě Windows Store.

Předvádění toho, jak by to vypadalo formou textové verze jednoho vydání pořadu BATRADIS PC Update, kde právě hodláme zájemnkyním o spolupráci s +PCA Praha dát počítač zadarmo jen za to, že to nějakou ženu zaujalo a která ochotně splnila, vše, co se po ní chce, jde o stavěné PC s Windows 7 Proffessional s kotporační licencí, nebo Windows 8.1 s korporační licencí, případně Wibdows 10 Technical Preview.

Aby se zaručila funkčnost počítače, tak se to u toho BATRADIS PC Update řeší tak, že kdyby se něco stalo se systémem Windows, dává se jako vedlejší operační systém obvykle Ubuntu, nebo Fedora, či speciální linuxová distribuce s názvem BATRADIS OS postavená na ArchLinuxu. Po zapnbutí PC sdi stačí vybrat, jaký operační systém se bude používat.

Podobvně by se to dělalo s kamarády, kteří by mi pomáhali ty počítače stavět i když půjde o stroje na kancelářskou práci, internet, poslech hudby a sledování filmů, nebo možná nějaká základní editace fotek a hodně základní střih videa.

Když má někdo málo peněz, smysl to stále má.