sobota 28. března 2020

Představení chytré domácnosti pro PCA Jihlava

I přes ztížené podmínky způsobené bezpečnostními opatřeními proti šíření Koronaviru, budujeme pro PCA Jihlava byt pro Helenu Kuncovou. Aby ho měla zadarmo, podmínkou je žít v něm spolu se Zdeňkem Horákem. Za jeho byt naši jihlavští kolegové platí nájem, avšak byt, ve kterém bydlela Helena Kuncová patřil jejím rodičům, kteří bydlí na chalupě. Ti se již během příštího týdne budou moci vrátit do svého bytu.

Nas stavebních pracích se podílela řada osobních známých Robina Hronka, takže se pobočka našich kolegů z PCVA Praha s názvem PCA Jihlava stěhuje na nové místo. V domě, kde se nový byt nachází, bydlí více žen v evidenci Zdeňka Hortáka, takže bude jednodušší zřídit připojení k naší korporátní síti s internetem a kabelovou televizí zadarmo jednou anténou a rozvodem optických kabelů. Aby pobočka fungovala a aby se minimalizovaly práce s péčí o domácnost, bude tato domácnostz chytrá. Tímto článkem Vám chceme představit, co zcela zdarma lze záískat pouze za to, že si jako zdravá žena uvážete na krk postiženého muže, který je navíc menší než Vy, i když jste žena a který je často i mentálně zaostalý.

Aby vše fungovalo i bez zapnutého počítače ať Zdeňkova, tak Helenina,  začneme řídící jednotkou v podobě tzv. Homeboxu. Toto zařízení obsahuje router s podporou 4 Ethernet RJ-45 LAN přípojek pro počítač, IPTV přijímač, či VoIP telefon, WiFi 802-11 ABGN+AX, vysílající v pásmu 2.4 a 5 GHz současně, směrový 360 stupňový stereo audiosystém s prostorovým snímáním zvuku a o stavu sítě, čase, datu a počasí informuje 6.5 palcový AMOLED displej. Hlasová asistentka Marie funguje i v češtině podobně jako Alexa od Amazonu, Sirry u Applu, nebo Google Asistent u produktů Google, kteří fungují nejlépe v angličtině, avšak valná většina služeb i zde není dostupná. Hlasové ovládání domácnosti však funguje.

K řídící jednotce jsou připojené 3 bezpečnostní kamery, hlídající předsíň a obě místnosti bytu. Jsou vybaveny pohybovým senzorem a mikrofonem, kterým lze zadávat hlasové příkazy. Hlasem lze ovládat žaluzie, světla a některé spotřebiče, zapojené do napájení přes adaptéry, které z běžné elektrické zásuvky udělají zásuvku chytrou. Aby Helena nemusela hlídat pračku, je zde k dispozici jak pračka, tak sušička, které jsou chytré. Totéž platí i o vysávání, o které se postará chytrý robiotický vysavač, který umí i vytírat. Omezeně funguje i chytrá lednice, která umí pouze upozornit na prošlé, nebo chybějící potraviny, avšak neumí je objednat. Pouze Vám ve spojení s řídící jednotkou vytvoří nákupní seznam. Na implementaci tétzo funkcionality pracujeme přidáním propojení chytré domácnosti a služeb, jakými je třeba Rohlík.cz, Dáme jídlo CZ apod. Bude pak možné třeba objednma pizzu vyslovením příkazu: Hej Marie, objednej pizzu. Je-li vb dané službě přidána vaše platební karta, nebo lze v aplikace Dámejídlo.cz použít Google Pay, nebo Apple pay, případně náš BATRADIS Pay, jediné co se stane, že někdo přijede, zazvoní a přiveze pizzu. Vše je zaplaceno.

Vše lze kontrolovat na počítači, nebo  v aplikaci BATRADIS Smarthome prop Android. Je však nuitno použít námi dodaný chytrý telefon, kde u provedení se systémem Android nefunguje zcela vše jak by mělo, pokud chcete k obsluze chytré domácnosti používat jiné než naše aplikace, ale BATRADIS Smarthome zahrnuje i nastavení různých situací včetně fuinkcí IFTTT.

Chytrý je i zámek, ovládání topení a komunikace chytré televize, ledničky, pračky a sušičky díky operačnímu systému ARAX. Akorát stolní počítače a notebooky běží na Windows a telefony na Androidu. Multifunkční tiskárna má vlastní firmware, nejspíše založený na Linuxu. Objednávání čehokoli po telefonu za předpokladu že na zákaznické lince dojde ke spojení s živým operátorem, dodává se i telefon, neběží-li mobil také na ARAXu, kde běží hlasová asistentka Marie na pozadí a stačí jí povolit přístup k telefonním funkcím. Pomocí VoIP telefonní linky náš hlasový asisten umí telefonovat jako živý člověk.

Na některé věci je internet zadarmo od naší orghanizace pomalý, na čemž také pracujeme. Stále je možné využívat směšovač připojení, takže jsme využili možnosti použít nový bezdrátový internet od O2, neboť v lokalitě, kde se v Jihlavě tento byt nachází, má tento operátor k dispozici síť 5G.


středa 18. března 2020

Jídelní budky na veřejné akce

Naše organizace pořádá pro své zaměstnance a zaměstnance organizací, které u vás provozujeme, různé hromadné společenské akce. Situace způsobená epidemií Koronaviru a následná karanténní opatření takové věci neumožňují a v souladu s nařízením vlád zasažených zemí, je potřeba vycházet z domu cop nejméně, lze chodit do práce, avšak hromadné akce jsou z bezpečnostních důvodů zakázány. řídíme se tím také, ale některé věci jsou potřeba, takže vám chceme představit jeden vynález našich inženýrů naší dánské pobočky:

Inženýři kodaňského Batradisu vynalezli tzv. jídelní budku. Jde o budku, připomínající Toy Toy toaletu, která je ale průhledná a nachází sde v ní stolek a židle. Na veřejných akcích lze z těchto budek sestavit tzv. konzumační zónu, kdy se lidé při jídle vzájemněš uvidí, ale i když nebudou mít přes obličej roušku aby mohli jíst a pít, nebude se případfná nákaza šířit díky stěnám z tvrzeného nerozbitného skla.

Po pouižiotí se budka vydesinfikuje a v okamžiku kdy se nepoužívá v ní bude vakuum. Před vstupem do budky je třeba počkat, až se budka naplní vyčištěným vzduchem, nasávaným přes desinfekční filtr. Aby se konzumující slyšeli, budky jsou propojeny zvukovým systémem a popužívaly by se na veřejných akcích, které tak bude možné pořádat. Proptože se blíží sezóna pořádfání velkých koncertů pod širým nebem, začal dánský Batradis tyto budky vyrábět a prvně by se měly použít na koncertě Robina Hronkas začátkem Dubna v Brně.