čtvrtek 15. července 2021

Tečka a čTečka - očkovací certifikát v telefonu

Jistě víte, že pokud absolvujete očkování v plném rozsahu, což znamená u vakcín, které se podávají ve dvou dávkách, dostáváte po obdržení té druhé certifikát o tom, že jste absolvovali očkování proti onemocnění Covid-19. Bohužel nemáme možnost zjistit, jestli to platí také v případě prodělání tohoto onemocnění, nicméně svůj certifikát můžete mít také ve svém mobilním telefonu, nebo použít mobilní telefon k ověření pravosti tohoto certifikátu.

V tomto článku bychom vám rádi poradili, Jak si můžete nahrát certifikát do svého mobilního telefonu, nebo ověřovat certifikáty ostatních lidí v případě, že pracujete v pořadatelské službě nějakých veřejných kulturních akcí pro větší počet účastníků, nebo provozujete, , u kterého podle nařízení vlády České republiky je potřeba doložit bezinfekčnost v oblasti nákazy koronavirem, a to buďto pomocí plně absolvovaného očkování, prodělání onemocnění Covid-19, nebo doklad o negativním testu na koronavirus a toto onemocnění. Jsou dvě možnosti, jak tento certifikát dostat do svého mobilního telefonu:

1. Bez ohledu na to, jestli si můžete váš certifikát sami vytisknout, obdržíte během 2. Očkování email, který vás informuje o tom, že získáváte certifikát o očkování proti koronaviru. E-mail obsahuje odkaz na stránku očkovacího portálu, kde si můžete svůj certifikát vyzvednout tak, že do formuláře na stránce, kterou uvidíte, zadáte své rodné číslo a číslo kartičky zdravotní pojištění spolu s názvem zdravotní pojišťovny. Po správném zadání byste měli vidět svůj certifikát.

Nainstalujte si aplikaci, která se jmenuje Tečka a po zvolení přihlašovacího kódu novou osobu. Zvolíte, že chcete získat ověřovací kód PIN a a provedete kroky k vyvolání certifikátu na očkovacím portále. Váš certifikát by se měl načíst do vašeho telefonu.

2. Pokud jste si nechali na očkovacím místě certifikát vytisknout, můžete Po aktivaci Tečka naskenovat QR kód z certifikátu. Tak si do uvedené aplikace přidáte novou. , Že skenování QR kódů trvá někdy velice dlouho, protože musíte dávat pozor na to, aby QR kód vyplnil celý rámeček prostoru na jeho skenování. Jakmile se to však podaří, máte certifikát nahrát v telefonu a nemusíte ukazovat certifikát papírový příslušným orgánům.

Pokud s nějakým tím orgánem, nebo pořadatelem nějaké veřejné akce pro velký počet účastníků, provozovatelem restaurace, chci uvádět v kině nebo divadle, může se vám hodit aplikace,  čTečka. Rozdíl je oproti aplikaci Tečka v tom, že se zde neprovádí žádné osobní zabezpečení aplikace, protože se nejedná o aplikaci držitele certifikátu, nýbrž o aplikaci pro načtení certifikátu a ověření jeho platnosti. 

Opět je tady problém s tím, že QR kód musí vyplnit přesně rámeček skeneru, což občas stává velice dlouho zejména v případě, že se vám klepou ruce a nedokážete kód správně vycentrovat. Pokud proběhne, měla by se obrazovka rozsvítit zeleně a oznámit, že certifikát je platný a je v pořádku. Na tomto základě pak lze danou osobu pustit do kina, , do restaurace, nebo na nějakou velkou veřejnou společenskou akci pro velký počet účastníků.

Protože by bylo asi dobrým nápadem mít všechno pohromadě. Poskytneme vám i přímo odkaz na očkovací portál, kde si můžete ten certifikát vyzvednout:


To je ten odkaz, o kterém jsme výše psali, že vám přijde elektronickou poštou při 2. Dávce očkování.

Závěrem bych se možná hodila malá úvaha o tom, jestli je ověřování pravosti certifikátu pomocí té druhé aplikace opravdu věrohodné. V případě pořadatelů veřejných hromadných akcií, nebo provozovatelů diskoték, v baru a restaurací by ta aplikace čTečka mohla být asi dostačující, ale v případě policie a dalších orgánů se domníváme, že bude zapotřebí něco trošku sofistikovanějšího, nebo lépe vymyšleného v oblasti propojení se státní správou Šárka matrikou, místními hygienickými stanicemi a výše uvedeným očkovacím portálem.

Každopádně to takhle nějak funguje, s čímž jsme vás chtěli seznámit.

pondělí 5. července 2021

Jak ss nadcházející verze systému Windows od Microsoftu podoba některým našim operačním systémům?

V současné době se objevují zprávy o tom, že v roce 2025 úplně skončí podpora operačního systému Windows 10 od společnosti Microsoft. Z tohoto důvodu se chystá zcela nová verze tohoto operačního systému, který se bude jmenovat Windows 11. Díky tomu, že unikli informace o tom, jak budou Windows 11 vypadat včetně toho, že se už nyní dají vyzkoušet v betaverzi pro uživatele v insider programu, můžeme najít nějaké podobné vlastnosti Windows 11 s některými našimi operačními systémy, jako je třeba operační systém ARAX, nebo jeho nová verze,  která vychází pod názvem Genesys, či speciálním vnitrokorporátním operačním systémem BATRADIS Desktop OS. 

Robin Hronek Windows 11 zatím zkoušet nehodlá, protože si stejně jako u Windows 10 chce počkat na hotový systém, nicméně i mimo naší organizaci a komunitu se objevují různé zmínky o porovnání s jinými operačními systémy. Například časopis Computer třeba na YouTube v pořadu Týden živě popisuje některé grafické vlastnosti Windows 11 jako vzhled nějaké linuxové distribuce. Už i Windows 10 mají některé funkce, které z uživatelského hlediska připomínají spíše nějaký Linux, jako je například možnost mít více pracovních ploch. Windows 11 je nějakému tomu Linuxu ještě daleko podobnější. Například v tom, že nabídka start již není v levém dolním rohu obrazovky, ale uprostřed a v podstatě se ani nejedná o nabídku stát, ale o jakési okno s ikonami aplikací.

Ponechme zatím stranou skutečnost, že náš vnitrokorporátní operační systém je postaven na Linuxu a pustíme se do porovnání se systémem Genesys, nebo ARAX: 

Zatím to ještě nefunguje, protože zkušební testovací verze pro insider program některé věci ještě neobsahuje, nicméně se už dneska ví, že Windows 11 budou schopny spouštět aplikace jiných operačních systémů. Konkrétně se mluví o tom, že by měly 11tky umět spouštět aplikace pro Android a s linuxem, nebo operačním systémem pro počítače od Applu, nebo na všemi operačními systémy se týká také vzhledu ikon v průzkumníku souborů, které už nebudou žluté krabice, nebo žluté desky, ale barevné krabice. Z funkčního hlediska by teoreticky mělo být možné spouštět kromě aplikací pro Android také linuxové aplikace, protože už i Windows 10 mají svým způsobem vestavěný Linux, alespoň v podobě příkazové řádky. Pokud se budeme bavit čistě o grafické podobě, tak zejména v tmavém režimu se Windows 11 podobají operačním systému z našeho domovského světa.

Někteří naši vývojáři a IT specialisté již Windows 11 testují, ale nikoliv aby zjistili co a jak funguje, nebo naopak nefunguje, ale zkoušejí zjistit, jak by se dal Windows 11 upravit tak, aby například mohl nahradit náš vlastní systém, nebo systémy z našeho domovského světa. Kvůli tomu,  že stále je potřeba pro jeho legální používání koupit licenci . Lze však také na to jít i z druhé strany, a to zlepšením implementace možnosti spouštět aplikace pro Windows, a to jak staré 32bitové aplikace. tak nové aplikace včetně těch moderních, což by neměl být problém, protože v Linuxu lze spouštět aplikace pro Windows pomocí nástroje, který se jmenuje Wine, avšak není to za normálních okolností moc jednoduché, protože pomocí tohoto nástroje lze obvykle spouštět aplikace pro Windows z příkazové řádky. Pokud se našim vývojářům podaří do našeho kooperačního systému implementovat emulaci pro chod aplikací pro systém Windows, tak, aby mezi linuxovou aplikací a aplikací pro Windows nebyl pro uživatele žádný rozdíl, ušetříme spoustu peněz za licence k systému Windows i přesto, že všechna pracoviště jednotlivých poboček naší organizace používají podnikovou multilicenci pro počítače jednak na základnách a pobočkách tak i v domácnostech našich pracovníků a kolegů.