čtvrtek 23. ledna 2025

Umělá inteligence Chat GPT a Gemini dohání náš domov

Kromě různých věcí, které zveřejňujeme nejspíše jen tak pro vaši zajímavost, nebo se jedná o naše technologie, které jsou dovezeny z našeho domova, nebo o věci, které si sami u vás vyrábíme, tak bychom vás rádi seznámili s něčím, co si i vy můžete vyzkoušet, nebo se jedná o vaše technologie. 

Konkrétně se bude jednat o umělou inteligenci v podobě aplikací, které vypadají jako konverzace s nějakým člověkem, akorát že se nejedná o člověka ale o umělou inteligenci. Konkrétně budeme mít na mysli dvě umělé inteligence, které zkouší Robin Hronek a v jednom případě potom natočil video. 

V případě jeho pokusu se jedná o video, kde probíhá jeho debata s umělou inteligencí od společnosti Open AI, známou pod názvem Chat GPT. Pokus byl proveden s mobilní aplikací, která umožňuje přímý mluvený dialog na rozdíl od verze pro počítač, která běží na webu. Jeho video naleznete na této adresa: 


Protože se domnívá, že umělou inteligenci budou nejvíce používat věci, povídal si s touto umělou inteligencí o některých vědecko fantastických technologiích, které jsou pro náš domov běžné, i když ne úplně docela, protože jde o debatu o tom, jak by šlo vytvořit trans dimenzionální portál, což umělá inteligence Chat GPT pochopila jako hvězdnou bránu, což není úplně přesné. Asi by bylo zajímavé si o tom promluvit s další umělou inteligencí, kdyby šlo o umělou inteligenci od společnosti Google, která je známá pod názvem Gemini. Jestli ale o tom bude Robin Hronek natáčet video, to zatím nevíme, protože musí zjistit, jak přímý konverzační režim podobě mluvené konverzace funguje. U výše zmíněného chatu GPT se občas stávalo že reagoval dříve než mu Robin Hronek stačil všechno říci, nebo nereagoval vůbec. 

Jakmile Gemini nahradila Google assistanta, přešel Robin Hronek na svém telefonu na tuto umělou inteligenci. Nedávno dokonce do Gemini dorazila možnost si s ní přímo povídat jako s člověkem formou mluvené konverzace a debatovat tak o čemkoli jako s člověkem, což už Chat GPT nějakou dobu uměl. 

Proč se tento článek jmenuje způsobem, kdy jeho nadpis hlásá, že tyto umělé inteligence dohánějí náš domov? Důvodem k tomuto článku je skutečnost že už hlasové virtuální asistenty jsou i pro vás běžné už dost dlouhou dobu, ale jejich největší chybou byla skutečnost, že s nimi nelze hovořit česky. Pokud jste uměli dostatečně dobře anglicky na to, aby vám tento problém nevadil, tak už asi po vydání chytrého telefonu Apple iPhone 4 je jste mohli používat hlasovou virtuální asistentku Siri. Její problém byl že se s ní dalo mluvit všemi světovými jazyky až na češtinu. Jak na tom byla slovenština, polština, nebo ruština či jiné slovanské jazyky případně s ugrofinských jazyků maďarština, to nevíme. 

Google assistant měl alternativu u telefonu značky Samsung, kde se to jmenovalo Samsung, S-Voice, což Robin Hronek vyzkoušel na telefonu Samsung Galaxy S3 mini. Později se hlasový asistent od společnosti Samsung jmenoval Biixby. Pozadu nezůstával ani Microsoft, který měl i na stolním počítači v operačním systému Windows 10 hlasovou asistentku Cortanu. Důležité však je že jak Chat GPT, tak Gemini umí i česky od samého začátku. Nejprve to fungovalo formou psané konverzace, nebo hlasově na mluveného dotazu, na který umělá inteligence odpověděla, tak v konverzaci v podobě rozhovoru, nejprve u Chatu GPT a nyní i u Gemini. 

Tím se částečně vyrovná technologie mezi těmito umělými inteligencemi a naší umělou inteligenci v podobě virtuální hlasové asistentky Mary, které byl propůjčen hlas a simulovaná osobnost Marie Smaulové. Technicky vzato fungují i popsané vaše umělé inteligence ve smyslu použitelnosti úplně stejně, protože i Mary mimo náš domov toho neuměla a dosud neumí tolik, co doma. 

Pokud bude proveden stejný pokus i s geminai jako ten na videu, bude možná článek aktualizován a odkaz na video bude do něj přidán. 

Abychom měli všechno pohromadě k tomuto tématu, tak Robin Hronek na svém osobním YouTube kanále natočil o umělé inteligenci jednu epizodu pořadu, který se jmenuje "p
Posezení s Robinem". Odkaz na video níže: 





Stavba nového skladovacího zařízení a další novinky

Již koncem roku 2024 jsme se pustili do realizace plánu na nové skladiště pro naší Pražskou pobočku, které se staví v Hostivaři. Proč právě v Hostivaři? Původní plán byl takový, že v době provádění projektu, který vymyslel Robin Hronek a nazval jej "Pomozte Nadě", tak bylo zapotřebí zajistit komunikaci její matky a mladšího bratra právě s tou najou až bude začleněna do naší komunity. Díky situaci která nastala v létě roku 2024 se situace změnila, avšak nové skladovací zařízení se staví stejně, akorát nebude sloužit jeho zařízení pro připojení do naší pracovní sítě jako přístupový bod pro její příbuzné, kterými myslíme matku a mladšího bratra té Nadi. Stejně jako technické vybavení bytu pro Naďu, byl synem Robina Hromka - Jiřím Hronkem postaven počítač pro matku té Nadi, který však není referenčním zařízení, takže se jedná pouze o kancelářský stolní počítač v provedení micro ATX, který měl sloužit ke spojení s Naďou na bic uvedených příbuzných tak akorát nebude nainstalována přijímací anténa pro připojení k naší síti, ale skladovací zařízení se v blízkosti uvedeného bytu staví stejně. 

Kapacita hlavního skladu pro ukládání věcí nově příchozích kolegů jednak ze světu federace našeho domova, tak i jiných kolegů, kteří jsou přeložení do Prahy přestává být na Praze 5 Kam uložit, Tak potřebujeme další sklad. To bude právě tento v té Hostivaři. 

Dále chceme poděkovat našim dánským kolegům, kteří nám pro výše uvedený projekt vyrobili speciální nafukovací halu, u které však díky nově vzniklé situace si budeme muset nechat vyrobit jiné průčelí kvůli tomu, že průčelí, které se smontuje u vchodu do haly pro návštěvníky obsahuje reklamu na výše uvedený projekt, což už nyní není potřeba. Ti to dánští kolegové nám jinak již dříve pomohli s možností pořádat veřejné akce v době pandemie i přes nutná protiepidemická opatření proti šíření covid-19. Tuto nafukovací halu bychom používali V případě pořádání nějaké akce na pomoc té, nebo spíše nyní se vrátit k akcím na podporu a oslavu úspěchu projektu Robinhelp V případě, že budeme potřebovat větší prostor než je v jakékoli naší podnikové restauraci, nebo na místě určeném ke konání takové akce venku i během zimy, kdy je špatné počasí, i když je možné i v zimě pořádat akce pod otevřeným nebem, ale pod střechou je to příjemnější. 

Jelikož jsou do těchto prací zapojení i kolegové známy provozovaných dalších oborů podnikání, nebo provozu organizací na výkon veřejně prospěšných projektů, neděje se nic ani u kolegů ze společnosti PCA Praha, což se projevuje mimo jiné také tím že vás Robin Hronek na příslušných stránkách této společnosti na sociálních sítích o ničem neformuje. Nedostala totiž nic ke zveřejnění. 

Současný stav v průběhu výstavby nového skladovacího zařízení v Hostivaři je takový, že je již postavena hrubá stavba. Znamená to konkrétní, že je vyhlouben prostor, ve kterém bude dvoupodlažní skladovací prostor, který je vyztužen konstrukcí, obsahující veškeré armatury a úchyty pro kabeláž a do volných prostor, které mají sloužit jako stěny, obsahující rozvod vody a částečně vzduchotechniky a topení byly zality betonem. Tento způsob stavby je velice rychlý a bude uplatněn i na stavbu nadzemní haly, do které se bude navážet vše, co je třeba zde uskladnit, případně odtud některé věci vyzvednout. Rozdíl bude v tom že betonem se vylíjí jen některé části stěn a volný prostor bude zasklen pomocí zasazení skleněných tabulí 

Jako stavbyvedoucí se díky vedení stavebních prací na rekonstrukcích či výstavbě nových podnikových restaurací naší organizaci se uplatnil otec Marie Smaulové Oliver Mac Smaul, který tuto funkci zastává i zde. Výše uvedená stavební technika byl částečně i jeho nápad, takže se dá očekávat, že nové skladovací zařízení by mělo být uvedeno do provozu již během února roku 2025. 

Co se týká výše uvedené nafukovací haly, letos nejspíše využitá nebude, protože jak zde již bylo uvedeno, je potřeba předělat její průčelí. Navíc v případě nutnosti uvnitř na ohni či provozovat jiné občerstvovací stánky, používající otevřený oheň či produkující páru a jiné zplodiny při vaření, není ještě dořešena mobilní sestavitelná vzduchotechnika. 



úterý 14. ledna 2025

Objeven nový hudební talent

Rádi bychom vás informovali o tom že byl objeven nový hudební talent. V rámci projektu, který se jmenoval "pomozte Nadě" to již nevyužijeme kromě případu, kdy by se to dalo použít v podobné akci, ale s jiným účelem, jako je například získávání finančních prostředků na projekt Robinhelp, nebo oslava vytvoření nějakého páru tímto projektem a podobně. 

Kým novým hudebním talentem je nynější manželka syna Robina Hromka a Marie Smaulové, který se jmenuje Jiří Hronek jehož manželka Martina Králová, nyní Martina Hronková.  Z hlediska rockové a metalové hudby, případně hudby elektronické to využijeme asi dost těžko, protože uvedená žena sice umí hrát na kytaru včetně zpěvu, ale zatím se v jejím případě 1 o hraní a zpívání trampských písniček a country u táboráku Jirka sice svojí ženu seznámil s elektrickou kytarou, ale naučit se některé věci, které jsou jiné než u hraní na klasickou akustickou kytaru, které se jinak také říká španělka, bude nějaký čas trvat. 

S jakým by se to dalo použít na akcích komornějšího typu se zaměřením na trampskou a country atmosféru, kde by to mohlo být zajímavé. Uvidíme, jak to Martině půjde.