pondělí 17. srpna 2015

Je opravdu nutné spěchat na Windowws 10?

28.7.2015 byla ivolněna finální verze operačního systému Windows 10. Rádi bychom Microsoft pochválili za změnu obchodní strategie a za odstranění někrterých špatných vlastností , kterými předchozí verze Windows trpělys, a které byly už dávno u linuxových distribucí vyřešeny. Z uživatelského hledidka šlo o pomalý cjod systému a z programátiorského hlediska šlo o to, že byl Windows tvořen obrovským množstvím kódu. Uvedené vlastnosti už u Windows 8 a 8.1 nebyly, ale díky experimentům s uživatelským prostředím se ro moc nelíbilo. V tomto článku Vás chceme seznámit s tím, proč v naší organizaci nespěcháme na update z Windows 7 a Windows 8 a 8.1 na Windošws 10. Jedná se o pracovní stanice i pro Vás běžného typu, které slouží k přípravě obsahu pro lidi, jako je na příklad +Robin Hronek , jehož syna jsme pověřili testováním Windows 10 se zaměřením na práci u nás. Je totiž potřeba vyřeršit technické potíže se softwarem pro práci s naší pracovní sítí, kiterý ve Windows 10 nefunguje. Zde je tedy recenze a popis testování Jiřího Hronka:
--------------------------------------------------------------------

Velice se hodil výkon herního počítače, který jsem dostal k narozeninám a za úspěšnou spolupráci na projektu +Robinhelp formou IT brigád, i když šlo o úspěchy technické. I když jde z Windows 7 aktualizovat na Windows 10, testování probíhalo na virrtuálním,počítači přes VirrtualBox. Akorát finální verzer je naimnstalována nativně vedle Windows 7, Ubuntu 16.10 a ARAXu Univa 2.30. Potíže jsou z grafikou, protože na ní nejsou ovladače, také nejde zvuk a jestli jde internet nwevím, protože za něj nwemůžeme platit, tak ho máme vypnutý. Ovladači k síťové kartě to není, protože domácí skupina funguje, protože ve Windows 10 vidím počítače, co máme doma. V tomto stavu by měl chodit web naší sítě v normálním prohlížeči, což ve Win7 funguje, ale ve Win10 ne.

Malý netbook Asus do školyx a rychlou IT pomoc někomu funguje ve Win10 celý, i když je vedle Linuxu. Mámě jsem vracel notebooka na Windoes 7, protožeč si ho aktualizovala na Windows 10, a divila se, že jí nejde grafika a zvuk. Přitom je to také Asus, akorát velký 15.6 sa optickou mechanikou.

Dávat Windows 10 vedle něčeho dá dost práce.. Stává se, že to nechce naběhnout, je-li v počítači více fyzických disků. To jsem řešil jejich odpojením a nechal jsem ten, na kterém jsou Windows 10. Ono to neumí udělat bootovací menu, ale na herním počítrači to jde v Linuxu přes Grub, což platí i o netbooku. Používatse to ale moc nedá, tak jsem to vyřešil araxovým bootmenu pžes G-Boot. Mámě by ten notebook fungovbal, když na něj seřenu ovladače pro Windows 10. Mámin stolní počítrač nechávám na pokoji kvůli tomu, že by nemusely chodit programy na skládání hudby. Fl Studio aspoň na tom notebooku ve Windows 10 funguje, kdyby šel zvuk, ale s VSTI Pluginama mohou být potíže.

U lidfí s počítači s Windows 8.1 tolik potíží nebylo, akorát se divili, že jim něco zmizelo, ale ovladače na vše fubgovaly, takže se vše rozpoznalo. Co ale zlobilo i ve Windows 7 a Windowws 8, je zařízení k připojení k naší síti. Stávalo se, že se DataRay karta přihlásila jako WiFi a hádala se s WiFi, nebo síťovou kartou. Výsledkem bylo, že buďto šel iínternet, nebo naše síť, ale nikdy ne oboje. Vyřešit to jde tak, že se nainstaluje veškerý potřebný software bez DR-Karty, která se namontuje až potom. I tak se to musí donutit fungovat, protože občas to nerozpozná hardware i když je vše naimnstalované. Windows občas tohle dělá i s běžnějšími věcmi.

Co swe týká Windows 10 na kancelářskou práci v naší organizaci, šlo by vedle Linuxu o bezvadný operační systém, protože poskytuje plnou kompatibilitu se vším, díkyx čemuž je Wimdows nejrozšířenější. Všechno tam funguje. Na práci Linux stačí, ale tohle by mělo být všestrannější. Chce to nově vytvořit aplikaci pro Windows 10, která umožňuje s naší sítií pracovat. I ve Windows 8 se používala klasická x86, nebo x64 aplikace, která ale ve Windows 10 nechodí. V USA už jí mají, ale je to pomalé, protože se topřipojuje na server americké pobočky tunelováním v internetu, kde se podle přihlášení pozná, že patříme k české, takže se to tuneluje zpátky. To sice jde sáťovou kartou, nebo Wifi, ale nejde internet.

Když už ten Robinhelp děláme, měl by fungovat, abychom mohli tuto chybu opravit. Do té doby se na aktualizaci na Windows 10 nedá pospíchat.

Žádné komentáře:

Okomentovat