Jediným kulturním programem, který se konal v sobotu večer, bylo vystoupení Marie Sňatkové, protože jsme jej rychle a trošku nouzově přemístili do vnitřních prostor reálu bratislavské pobočky naší organizace a bylo to dobré.
Pondělní a úterní programy pro nás nebyly příliš zajímavé, protože se jednalo pouze o přednáškách o úspěšných a neúspěšných našich kolegů z některých zemí bývalého sovětského svazu, Rumunska, Chorvatska, Srbska a Bulharska, případně kolegů z některých zemí latinské Ameriky. Kolegové z Číny se naší konference už několik let neúčastní, protože Asie má svou vlastní konferenci naší organizace navíc bylo hostitelem jejich mezinárodní konference Rusko, kdy se tato konference koná v Moskvě.
Dalším českým programem bylo vystoupení delegace našich kolegů z Brna, kterým chceme poděkovat za pomoc s naším pokusem o to vám předvést, jak by to vypadalo, kdyby se nejbližší přátelé v naší organizaci, které má kolem sebe Robin Hronek od naší organizace, založili si vlastní organizaci a chtěli by si postavit nějaký moderní počítač ze součástek, které by si byli schopni samiopatřit, což vypadalo velice zajímavě, ale po designové stránce to připomínalo velké sálové počítače ze 70 a 80 let 20 století, protože by nebyla k dispozici dostatečná miniaturizace součástek. Pokus spočíval v tom že naši brněnští kolegové takový počítač sestrojily a předváděli ho na mezinárodní konferenci v Bratislavě.
Ještě předtím, než do Prahy nastoupil bývalý brněnský ředitel M.kovařík do funkce generálního ředitele naší organizace pro prahu a Českou republiku, kdy nahradil Ing Karla Novotného CSc., tak tato situace uvedené skupině našich pracovníků hrozila. Naštěstí se tak nestalo tak máme tento pokus zde jenom pro zajímavost. Pojďme se na to podívat, abyste měli představu o tom proč je dobře, že se to nestalo:
Celý počítač byl zabudován do speciálního psacího stolu, kde je tvořili celkem čtyři krabice. Jediné, Co na tom bylo moderní, byl plochý LCD monitor, myš a klávesnice. První z těchto čtyř skříní byla skříň základní jednotky, která jakožto základní výpočetní desku používala počítač raspberry pi který byl upraven tak aby mohl být zapojen do rozvodné desky, která umožňuje všecky čtyři skříně propojit mezi sebou. Protože tato skupina nejbližších přátel Robina Hronka počítala s vyloučením z naší organizace, tak operačním systémem tohoto počítače je operační systém RHE Desktop, protože jejich vlastní organizace se měla jmenovat RHE, což znamená Robin Hronek Enterprises. Stejně jako u našeho korperačního operačního systému to počítače s názvem BATRADIS Desktop OS se i zde 1 o speciální linuxovou distribuci, akorát je rozdíl v tom že RHE Desktop je postaven na linuxové distribuci Arch Linux, zatímco náš operační systém je od verze 3.0 postaven na Ubuntu Linuxu. Toto je díky raspberry Pina možná miniaturizace součástek, díky čemuž funguje i zvuková karta. Aby měla operační paměť kapacitu, jaká je současné době potřeba, druhou skříní byla skříň, případně jednotka operační paměti, která měla stejně jako základní jednotka svůj vlastní napájecí zdroj a chlazení, kdy byla operační paměť vytvořená z čipu na deskách plošných spojů poskládaných do této skříně, kde byly zapojeny do sběrné desky plošného spoje, což je způsob, který se v 70 a 80 letech 20 století mimo naší organizaci používal při výrobě či stavbě sálových počítačů. Podobným způsobem byla vytvořena jednotka grafického adaptéru, což byla skříň, která umožňovala zobrazování grafického výstupu z počítače na monitor, kterým může být i moderní monitor avšak kromě běžného monitoru šlo takto použít i starý televizor.
Čtvrtou skříní byla skříň, která obsahuje diskové jednotky včetně optické mechaniky a stejně jako všechny skříně měla i tato vlastní napájecí zdroj a chlazení. z tohoto důvodu je dobře, že naše organizace a hlavní Pražská pobočka zůstala tak, jak je od začátku, protože tento počítač má velkou spotřebu elektřiny a je příliš velký a hlučný. Navíc jsme zapomněli zmínit, že ostatní periferie včetně těch moderních šlo normálním způsobem připojit, ale i k tomu mohla sloužit 5 skříň jakožto jednotka pro připojení periferií, ale tu tento pokusný předváděcí model neobsahoval.
Čtvrtek a pátek sloužily většinou ke družbě a malým poradám bez konkrétních přednášek a jako kulturní program pátečního večera bylo vystoupení kapely BrainCrackers, takže jsme si užili také metalový večer..
Na začátku článku jsme se zmínili o změnách u našich německých kolegů, tak se k tomu teď vrátíme, protože tím vlastně letošní mezinárodní konference skončila. Generální ředitel německé pobočky naší organizace helmutverner odešel do důchodu a nahradil ho Johann Ziegelmülle4. Ten je stejně jako byl helmutverner ředitelem berlínské pobočky naší organizaci a tím pádem generálním ředitelem pro všechny pobočky v Německu.
Ředitel německé pobočky naší organizaci ve Frankfurtu nad Mohanem Wolfgang Schwarzwogl přebírá funkci ředitele německé pobočky naší organizace v Mnichově, protože v Mnichovský ředitel také odchází do důchodu. Novým ředitelem německé pobočky naší organizace ve Frankfurtu nad Mohanem se stává Fritz Hofmann. Tyto zprávy jsme se dozvěděli během čtvrtka a pátku a v rámci naší pracovní sítě jsou k dispozici na webu našich německých kolegů na adrese www.batradis.de, nebo www.batradis_deutschland.anion.