pondělí 4. února 2013

ECF HomelessTab 7 - redakční recenze tabletu pro bezdomovce

Náš kolega a spolupracovník Robin Hronek Vás na našem blogu seznámil se speciální pracovní stanicí, která je určena pro bezdomovce a seznámil Vás i se základními parametryx a možností využití. Co zapomněl, na to se podíbáme v redakční  revenzi.:

Čínská pobočka společnosti ECF však tento tablet vyrábět nebude, protože je u tohoto zařízení potřeba klást velký důraz na pevné a bitelné dílenské zpracování a originální procesor HELLOS Neurotron C4M, neboť speciální systémová nadstavba pro používání bezdomovci ke spolupráci na našich projektech, vyžaduje použití pozitronického jádra preocesoru kvůli využití umělé inteligence. S klasivckou architekturou ať pro ARMové procesory, či procesory pro osobní počítače typu X86, možnosti uměšlé inteligence značně omezují.

V recenzi Robina Hronka byla zmínka o připojení k zabezpečené Wi Fi bez zadávání hesla. To je umožněno sapeciálním vestavěným úkolem pro systém, připojit se na Internet v každém případě, je-li k dispozici hotspot bezdrátové sítě s optimální siloz signálu a rychlostí připojení. Taskticky je v nastavení tato funkce označena jako "Nouzové připojení". Je-li zapnuta, postupujeme jako u připojení k bezdrátové síti normálně. Spuištěním nějaké aplikace, která potřebuje internet, nebo v nastavení, kam se dostaneme posunutím vlevo a klepnutím na poloýku "Bezedrátové sítě WiFi", se objeví seznam dostupných sítí. Pokud klepneme na nějakou zabezpečenou, je vyžadováno zadání heslaq, či klíče. U Vám známých zařízeních jste v koncích, pokud neznáte heslo. Tady je kromě tlačítek "Zrušit", "Připojit" (svítí, když vyplníte heslo), je navíc "Nouzové připojení". Klepnutím na toto tlačítko se objeví taktické mhlášení, že se připojujete ke své bezdrátové síti, u které jste zapomněli heslo a potvbrzujete, že jkste majiteli této sítě. Klrepněte na "OK" a během několika minut budete připojeni.

Do té doby,. než se zabezpečení analyzuje a oroilomí, můžete používat služby a aplikace, pracující se sítí organizace BATRADIS pomocí připojení technologií DataRay, mezi které patří aktualizace systému, stahování a instalace aplikací z Univba APP Centra a telefonní služby sítě BATRADIS pracující na principu telefonie VoIP. K tomuto účelu slouží aplikace Q-Phoner. Připojení k Internetu přes WiFi bude oznámeno v notifikační oblasti, která je po vzoru Androidu v podobě stahovací rolety z horního okraje displeje, kde se objeví stavová ikonka. Vše, co používáte na Internetu budče nyní fungovat.

Hlasový asistent je nyní součástí systému ARAX Univa GO ve verzi 2.1, ale u zařízení z běžným typem procesoru by šlo pomocí hlasového asistenta pouze diktovat text, nastavit budík, vyhledávat na Internetu, zadávat pokyny pro navigaci podobně jako u Siri na zařžízeních společnosti Apple se systémem IOS, nebo na zařízeních s Androidem od Samsungu s hlasovým asistentem S-Voice. Umělá inteligence umožněná pozitronickým jádrem procesoru, které jsou zde 5, může tento hůasový asisten rozumět i opilému člověku, což je u bezdomovců na denním pořádku. Navíc je takto možné diktovat text e-mailu, poznámky, nebo termínu v kalendýři i v hlučném prostedí, kdy tato umělá inteligence lépe rozezná mluvený projev od ostatních zvuků a ruchu okolo. To by u klasického procesoru bylo složité naprogramovat, protože by se muselo zajistit, aby se hlasové povely formou běžné řeči plnily pouze tehdy, je-li hlas, který je zadává hlasitější než ostatní hluk.

Jak u anglické, tak české verze, propůjčila hlasovému asistentovi svůj hlas Marie Smaulová, spolu se jménem. Apple má Siri a Arax a ECF Má nyní Marry. Funguje to jako běžná konverzace se sekretářkou, ale na rozdíl od Sansaungu, iPhone, iPodu a iPadu s Marry můžete mluvit česky. Umí to i číst text a to v jazyce, ve kterém je napsaný. Překládat to moc dobře neumí, jako kterýkoli překládacé systém. Díky Androidí systémové vrstvě se použije překladač Google. U verze 2.2 bude ještě Windows systémová vrstva v podobě progrsamu Wine. Jak ARAX Univba GO, tak Univa pro PC má totiž jádro, tvořené jádrem systému ARAX a první systémová vrstva je část systémového jádra Linuxu. Pak následuje u mobilní platformy Android a až pak aplikace a uřivatelské rozhraní.. Komnkrétní označení mobilní verze Univy sa  Wine, bude asi 2.21.

Dalším vyůrepšením tohoto tabletu je schopnost interaktivní reakce na okolní situaci, kdy je opět použito umělé inteligence, kdy na základě údajů ze senzorů a obou kamer, dokáže tasblet sám zavolat pomoc, když je jeho majiteli špatně, nebo když je v nebezpečí. Platí to i v případě odcizení zařízení. Po zavolání pomoci, kdy je tablet v blízkosti majitele, bliká bíle celou obrazovkou a hlasitě troubí, dokud nedorazí pomoc.

V případě odcizení také takto bliká a troubí a přitom nepřetržitě vysílá údaje o poloze. Přitom funguje rozpoznávání obličejů. Není-li do 24 hodin rozpoznán obličej původního majitele, poplašné blikání a troubení ustane, ale jksou odúpojeny všechny účty a vymazána přístupová hesla. Navíc hje obnoveno tovární nastavení a je vymazán veškerý obsah. Odstranění zablokování je řešitelné výhradně oimocí našich servisních techniků a je použit materiál pořízený přístrojem věhem poplachu při přivolání záchranky či policie, nebo odcizení přístroje.

Kdyby se takovýto tablet měl prodávat, stál by minimálně 25 000 Kč. Chystá se jeětě varianta 32 a 64 GB vnitřní paměti.

Žádné komentáře:

Okomentovat