čtvrtek 15. července 2021

Tečka a čTečka - očkovací certifikát v telefonu

Jistě víte, že pokud absolvujete očkování v plném rozsahu, což znamená u vakcín, které se podávají ve dvou dávkách, dostáváte po obdržení té druhé certifikát o tom, že jste absolvovali očkování proti onemocnění Covid-19. Bohužel nemáme možnost zjistit, jestli to platí také v případě prodělání tohoto onemocnění, nicméně svůj certifikát můžete mít také ve svém mobilním telefonu, nebo použít mobilní telefon k ověření pravosti tohoto certifikátu.

V tomto článku bychom vám rádi poradili, Jak si můžete nahrát certifikát do svého mobilního telefonu, nebo ověřovat certifikáty ostatních lidí v případě, že pracujete v pořadatelské službě nějakých veřejných kulturních akcí pro větší počet účastníků, nebo provozujete, , u kterého podle nařízení vlády České republiky je potřeba doložit bezinfekčnost v oblasti nákazy koronavirem, a to buďto pomocí plně absolvovaného očkování, prodělání onemocnění Covid-19, nebo doklad o negativním testu na koronavirus a toto onemocnění. Jsou dvě možnosti, jak tento certifikát dostat do svého mobilního telefonu:

1. Bez ohledu na to, jestli si můžete váš certifikát sami vytisknout, obdržíte během 2. Očkování email, který vás informuje o tom, že získáváte certifikát o očkování proti koronaviru. E-mail obsahuje odkaz na stránku očkovacího portálu, kde si můžete svůj certifikát vyzvednout tak, že do formuláře na stránce, kterou uvidíte, zadáte své rodné číslo a číslo kartičky zdravotní pojištění spolu s názvem zdravotní pojišťovny. Po správném zadání byste měli vidět svůj certifikát.

Nainstalujte si aplikaci, která se jmenuje Tečka a po zvolení přihlašovacího kódu novou osobu. Zvolíte, že chcete získat ověřovací kód PIN a a provedete kroky k vyvolání certifikátu na očkovacím portále. Váš certifikát by se měl načíst do vašeho telefonu.

2. Pokud jste si nechali na očkovacím místě certifikát vytisknout, můžete Po aktivaci Tečka naskenovat QR kód z certifikátu. Tak si do uvedené aplikace přidáte novou. , Že skenování QR kódů trvá někdy velice dlouho, protože musíte dávat pozor na to, aby QR kód vyplnil celý rámeček prostoru na jeho skenování. Jakmile se to však podaří, máte certifikát nahrát v telefonu a nemusíte ukazovat certifikát papírový příslušným orgánům.

Pokud s nějakým tím orgánem, nebo pořadatelem nějaké veřejné akce pro velký počet účastníků, provozovatelem restaurace, chci uvádět v kině nebo divadle, může se vám hodit aplikace,  čTečka. Rozdíl je oproti aplikaci Tečka v tom, že se zde neprovádí žádné osobní zabezpečení aplikace, protože se nejedná o aplikaci držitele certifikátu, nýbrž o aplikaci pro načtení certifikátu a ověření jeho platnosti. 

Opět je tady problém s tím, že QR kód musí vyplnit přesně rámeček skeneru, což občas stává velice dlouho zejména v případě, že se vám klepou ruce a nedokážete kód správně vycentrovat. Pokud proběhne, měla by se obrazovka rozsvítit zeleně a oznámit, že certifikát je platný a je v pořádku. Na tomto základě pak lze danou osobu pustit do kina, , do restaurace, nebo na nějakou velkou veřejnou společenskou akci pro velký počet účastníků.

Protože by bylo asi dobrým nápadem mít všechno pohromadě. Poskytneme vám i přímo odkaz na očkovací portál, kde si můžete ten certifikát vyzvednout:


To je ten odkaz, o kterém jsme výše psali, že vám přijde elektronickou poštou při 2. Dávce očkování.

Závěrem bych se možná hodila malá úvaha o tom, jestli je ověřování pravosti certifikátu pomocí té druhé aplikace opravdu věrohodné. V případě pořadatelů veřejných hromadných akcií, nebo provozovatelů diskoték, v baru a restaurací by ta aplikace čTečka mohla být asi dostačující, ale v případě policie a dalších orgánů se domníváme, že bude zapotřebí něco trošku sofistikovanějšího, nebo lépe vymyšleného v oblasti propojení se státní správou Šárka matrikou, místními hygienickými stanicemi a výše uvedeným očkovacím portálem.

Každopádně to takhle nějak funguje, s čímž jsme vás chtěli seznámit.

Žádné komentáře:

Okomentovat