čtvrtek 24. srpna 2023

Co bychom dělali, kdyby Robin Hronek již nekamarádil s tou Naďou, a neb obnovila by se podpora pro zařízení Apple?

V poslední době vám jako zajímavost předkládáme články o tom, Co spadlo pod stůl, nebo se přestalo používat, Kam patří i třeba podpora přístupu k naší pracovní síti pro zařízení od společnosti Apple. U zařízení tohoto výrobce se od podpory upustilo proto, že narozdíl například od připojení zařízení, jakými byli stolní počítače, nebo notebooky běžící na operačním systému Microsoft Windows případně na nějakém tom Linuxu, není z důvodu uzavřenosti operačního systému Applu příliš uživatelsky přívětivé naší síť na takových zařízení zprovoznit.

Kromě stolních počítačů nebo notebooku zde navíc již tenkrát, když jsme to zkoušeli, tak byly k dispozici navíc ještě chytré mobilní telefony Apple iPhone nebo tablety Apple iPad. Všechna tato zařízení se stále vyrábějí, a však podpora pro práci v naší síti není jednoduchá na zprovoznění. Pojďme se na to podívat:

Kdyby z nějakého důvodu s Robin hrnek přestal kamarádit a stýkat s tou kamarádkou Naďou, tak jeho projekt nám vydělal dostatek peněz na to, abychom místo držení rezervace bytu pro ní mohli investovat do obnovení vývoje softwaru pro Apple na přístup k naší síti, který se doposud dal udělat následujícím způsobem:

V případě počítačů od společnosti Apple, jako je stolní počítač i Mac, nebo notebook MacBook, kdysi existovala instalačka pro tento operační systém, která fungovala tak, že jste museli z našeho webu nahrát na USB flash disk instalační soubor pro Mac OS X, který se jmenoval bnetkea.dmg. tento soubor se jakožto virtuální instalační disk připojil k systému jakožto disková jednotka, ze které se zkopíroval do složky aplikace soubor který tam byl. Další možnost byla tento soubor normálně spustit. 

Problémem ale bylo, že jako výchozí zemi byl přístup k naší síti ve Spojených státech, což znamenalo že aplikace byla v angličtině a jako výchozí země byl batradis.com -BATRADIS United States. Nedalo se to nijak změnit kromě přihlášení se jakýmkoliv účtem pracovníka naší společnosti, kdy obsah byl takový, jaký má být, avšak ostatní části prostředí aplikace byly anglicky.

V případě připojení chytrého telefonu Apple iPhone nebo Apple iPad se ze strany počítače dal použít i počítač se systémem Windows, a však podmínkou bylo, aby na počítači byla nainstalovaná aplikace iTunes. Aplikace iTunes totiž kromě toho že byla přehrávače médií od společnosti Apple, tak také sloužila k synchronizaci dat mezi počítačem a například telefonem Apple iPhone nebo tabletem Apple iPad pomocí kabelů, kdy součástí balíčku pro Apple od naší organizace byla i aplikace pro toto zařízení ta se do mobilního zařízení nainstalovala pomocí synchronizace obsahu aplikací. Opět však nastal ten samý problém jako u stolního počítače nebo notebooku od společnosti Apple, a sice že obsah byl například v našem případě v češtině pouze tehdy, když jsme se přihlásili k našemu účtu a všechno ostatní bylo anglicky.

Z tohoto důvodu prováděl připojení zařízení Apple do naší sítě zkušený odborný technik, protože uzavřenost operačního systému Applu nebyla příliš uživatelsky přívětivá pro instalaci aplikací z jiných zdrojů než byl tenkrát u telefonu Apple iPhone, nebo u tabletu Apple iPad obchod s aplikacemi Apple appstore Šárka který se stal časem i zdrojem nových aplikací pro operační systém pro počítače Mac OS X.

V případě, že nastane taková situace, že již té na ně nebudeme muset pomáhat, daly by se získané prostředky použít pro obnovení vývoje přístupu pro uživatele jablečných zařízení k naší síti s tím, že by vývoj umožnil zjednodušit způsob instalace potřebného softwaru, ideálně do takové míry aby si každý mohl potřebný software nainstalovat sám. Vzhledem k tomu, že se jedná o příliš speciální záležitost, tak by to asi v nabídce obchodu appstore stejně nejspíš a nebylo, ale bylo by jednoduché to i tak nainstalovat. 

Naštěstí však toto řešíme jiným způsobem, a sice tak, že si veškerou elektroniku potřebnou ke spolupráci s námi sami vyrábíme díky velké pomoci našich čínských kolegů.

Další možnost využívají naši američtí kolegové kteří používají počítače od Applu, že instalují jiný operační systém vedle jablečného operačního systému. Takové řešení je však náročné na kapacitu pevného disku počítače což platí nejenom o používání operačního systému Windows jako vedlejší operační systém, tak nějaký ten Linux případně korporátní operační systém. Neplatí to jenom pro Spojené státy ale pro kohokoli, kdo je zvyklý na Apple a z jakéhokoli důvodu nepotřebuje další zařízení.

Další možností je spustit jiný operační systém, nebo kooperační operační systém naší společnosti přímo uvnitř operačního systému Mac OS X pomocí programů na používání virtuálních počítačů takové řešení je však náročné na výkon počítače lze tak ale obejít jazyková omezení originální aplikace naší společnosti pro Apple zejména z toho důvodu, že už není vyvíjená.

Instalaci vedlejšího operačního systému na počítače od Applu budete potřebovat program bootcamp, který po zapnutí počítače místo nastartování jablečného operačního systému nabídne možnost zvolit operační systém který chcete spustit. Dejme tomu že by to byl Mac OS X, vedle toho Windows a ještě třeba Linux nebo máš korporační operační systém podle toho, jak velký pevný disk máte. Potom se v instalaci daného operačního systému zvolí nově přidaná disková jednotka která bude určená jako systémová avšak je nutné dávat pozor na to abyste nezlobili původní systémový disk, protože byste si smazali celý počítač.

V případě spouštění našeho korporačního operačního systému, nebo jakéhokoliv jiného operačního systému bez jeho volby po zapnutí počítače budete potřebovat například program virtualbox, nebo v VmWare virtual PC. To existuje pro všechny operační systémy jak pro Windows, Linux tak i pro Mac a to dokonce do té míry že by to mělo být i v obchodě App store. V tomto programu si vytvoříte virtuální počítač, do kterého nainstalujete operační systém dle vaší potřeby, a však je nutno si dávat pozor na výkon vašeho počítače, protože se skutečný výkon vašeho počítače dělí mezi fyzickým hardwarem a skutečným výkonem a výkonem virtuálního počítače. Choď z virtuálního počítače tak může být pomalý, nebo málo výkonný na slabším zařízení..

Každopádně vidíte, že všechno se dá vyřešit.

Žádné komentáře:

Okomentovat