středa 31. července 2013

ARAX Univa Workset - Čtyřlístek uařízení pro práci

S příchodem nové verze systému ARAX Univa 2013 ve verzi 2.22, přicházejí nová zařízení . Náš kolega +Robin Hronek má pro Vás následující recenzi:
-------------------------------------------

Vážení přátelé, měšl bych tady pro Vásd další ukázku využití  systému ARAX Univa, ale místo kadeřnice Gábiny, použiji svou sousedku a kamarádku Lídu, se kterou bych rád natočil video, které má dokázat, že lze pohovor pro společnost +PCA Praha snadno zvládnout i s testem branné zdatnosti. Toho se asi eventuální zájemkyně o práíci ošetřovatelky nejvíc bojí. Video, kde bych s tou Lídou udšlal ten pohovor včetně toho, žze by si zkusila mne vzít na záda, nebo zkusit jakýkoli způsob nošení někoho, když bych jí požádal, aby mne vzala na koně. Celé by to trvalo jen chvilku. Toto video bych rád předvedl na mezinárodní konferenci organizace +BATRADIS , která bude v Praze v polovině Září. I když i to bude asi problém díky tomu že má moc práce, a na práci pro PCA Praha tím pádem vůbec nebude mít čas, předvedu Vám na ní kompletní sestavu Univa zařízení, která by dostala zadarmo.

Začneme tím největším, což je osobní počítač vyrobený v Austrálii společností ECF s novým označením "Univa workstation". Máme tady model, který sice nemá dotykovou obrazovku o úhlopříčce 24 palců a také myš a klávesnice jsou připojeny klasicky kabelem, ale 24 palcová obrazovka Super Amoled Ultra tu je. Novinkou je )sporný typ procesoru od ECF - HELLOS Neurotron C4 Eco, 5.24 GB operační paměti, 640 GB SSD pevný disk se systémem a programovým vyxbavením a 2.8 TB HDD SATA2 pro data a multimédia, který je klasický plotnový 3.5 palce, jaký se užívá v noteboocích.

Oproti předchozí generaci AllIn One počítačů tady máme tenčí konstrukci, tišší chlazení a snadnou uživatelskou výměnu konponent. Podobně jako počítač od HP - HP Z1, stačí tento počítač zklopit do vodorovné polohy obrazovkou nahoru, kterou lze zvednout. Uvnitř můžeme bez použití šroubováku vyměnit oba pevné disky, moduly operační paměti, kdy máme osazen jeden o kapacitě  jaká je uvedena výše. Operační paměť lze rozšířit vložením druhého modulu operační paměti typu DDR 3 až o dalších 5,24 GB, ale je nutné dávat pozor, abyste vložili paměťový modul o stejné frekvenci, která je stejná jako u již vloženého modulu. Vyjmout lze i ventilátor a grafickou kartu.

Navzdory jen 8.5 mm tlustému tělu se sem vešla BlueRay vypalovačka se speciální technologiá společnosti HELLOS Electronic, kterou také vyrábí ECF, kjde se disk vloží do jakéhosi úchytu, který vyskočí z mechaniky. Připomíná plastový dráp, který slouří k uchycení disku a zasunutím sám zanese disk do mechaniky. Tu najdeme na pravém boku z pohledu na obrazovku. Nad mechasnikou jsou 2 porty USB 3.0. V předu máme zmíněný disdplej o úhlopříčce 22 palců, nad ním webovou kameru a mikrofon, po stranách reproduktory a dole tlačítko pro zapnutí, tlačítko otevření optické mechaniky  a drobné tlačítko tvrdého restartu. Levý bok obsahuje 4 USB 2.0 porty, HDMI port, D-SUB a zdířky pro sluchátka, mikrofon a vstup vnějšího zdroje zvuku. Istatní konektory jsou vzadu.

Konstrukce je vyrobena z hořčíkové polyslitiny, hlavní rám konstrukce je ocelový a kryt kje vyroben z broušeného hliníku. Obrazovku kryje sklo GorilaGlass 2. Tipický stříbřitý design doiplňují modré indikační diody, jako je podsvícení vypínače, indikátor BlueTooth, WiFi svítí zeleně a DataRay žlkutě.

Já jsem to ale zapojil do routeru klabelem a musím pochválit mimořádně rychlý start. Abychom si to předvedli i s ostatními zařízeními, udšláme Lídě BATRADIS ID, napíšeme tady třeba "lida.svobodova" @batradis.cz tu máme, tady dáme nějaké heslo, zatrhneme že chceme tento účet používat k přihlášení se k tomuto počítači a že se chceme přihlašovat automaticky, aby nás to furt neotravovalo po zapnutí počítače. Tento uživatel je volný, takže můžeme opsat písmenka z obrázku, klikneme na Registrovat, kolečko se vrtí, musíme počkat - krucinál himl hergot, to je doba! Aha, registrace a konfigurace je dokončena, kliněte na Dokončit pro restart počítače.

No a než se podíváme do trochu menší krabice, kde máme notebook označený firmou ECF jako BATRADIS Univabook Pro s )hlopříčkou displeje 15.6 palců, uděláme tady bezdrátové připojení. |Kdepak máme papíry od toho routeru? Aha tady. Je totiž potřeba doi prohlížeče zadat adresu IP a mělo by tu také být přihlášení k webové konfiguraci. Takže Wireless LAN máme tady, tak to zapneme, tady má být Czech Republic, kanál 2, frekvenční pýsmo normy - dáme 802 11 ABGN, Nazveme to Liduska, zabezpečení WEP 128 změníme na WPA2-PSK a tady si vymyslíme heslo.

Teď je řada na notebook, který má didsplej o )hlopříčce 15.6 s rozlišením, které je celkem běžné - 1366x768, je tu stejný procesor jako vbe stolním pločítači i stejná optická mechanika vpravo i při tloušťce základny 8.5 mm. Jen sluchátka a mikrofon se připojují zepředu a ostatní konektory jsou stejné jako u stolního počítače.  Pevný disk je tu jen jeden o kapacitě 320 GB SSD a na jedno ploné nabití baterie vydrží notebook 12 hodin kancelářské práce, 10 hodin brouzdání po internetu, 6 hoidin přehrávání hudby z internetu a 8 z místního disdku, 4 hodiny přrehrávat fullHD video při plném jasu a asi 2 hodiny hraní velice náročných her, přičemž je již trochu slyšet ventilátor. Jinak se ventilátor hlavně při kancelářské práci točí jen někdy a nelyšně. Nasávání vzduchu  a vyfukování tepla je řešeno mezerami v klávesnici a okolo kloubů disdpleje.

Materiály a dílenské zpracování jsdou podobné jako u stolního počítače, jen dvířka na spodku přístroje jsou plastová z polykarbonátu, která zakrývají jen uživatelsky vyměnitelný pevný disk, operační paměť a ventilátor.

Start je opět rychlý, přihlášení dáme stejné, no a na flashku jsme si uložili soubor s heslem k nezdrátové síti Liduska a vidíme že to funguje. Ano, chci vytvořit pracovní skupinu, sdílet budeme hudbu, obrázky, dokumenty a vysílání datového proudu, povolíme UPNP a DLNA. Počítač nazveme třeba Lída Notebook a dáme OK.

Jak je vidět, velký počítač nám hodil notifikaci, že zjistil novou sdkupinu. Skupina Liduska - připojit, sdílket budeme to samé a nazveme to Láda stolní a dáme OK. No a teď tady máme okno a v něm dva počítače. Když otevřeme na stolním ten Notebook, vidíme jeho sdílený pbsah. Nic tam ale nemáme, takže nevíme jestli to funguje. Vypadá to že ano.

Nyní tady máme něco úplně nového, a sice daloší barevnou krsabici s níápisy ECF a názvem UnivaTab 10 Pro. Dá se tišit že to bude tablet s úhlopříčkou displeje 10 palců a přípona Pro nazbačuje přítomnost dokovací klávesnice. Ano, je tu i dokovací klávesnice, ale z nějakého důvodu se nám nechce chytit i když přez tu klávesnici nabíjíme obě baterie. Nutí nás to psát na softwarové klávesnici na obrazovce. No nic, - tak si to odepneme a přihlásíme se ručně a dáme že chceme synchronizovat nastavení.

Tento desetipalcový tablet je orientován tak, že se ve výchozí pozici má používat na šířku. Můžeme si v nastavení dát automatickou rotaci displeje, ale ono se to pak někdy otáčí, když nechceme. Každopádně máme nahoře zdířku na sluchátka, zámek rotace duspleje a vypínací tlačšítko. Nad displejem máme na čelní kamerku pro videohovory a dva mikrofony, dole hardwarové HOME tlačítko a po stranách repreoduktory. Dole máme úchyty do doku, nabíjecí konektor, micro USB a micro HDMI. Levý spodní roh ukrývá kapacitní stilus.

Záda jsou hliníková s dvěma plastovými pásy, kdy v tom horním máme fotoaparát a ve spodním , který když sundáme, tak tam máme slot na MicroSD kartu a SIMkartu pro sítě 3G a LTE. baterie vyjmout nejde.

Jelikož jde o dotykové zařízení, vyxpadá obrazovka trochu jinak, než na stolním a přenostném počítači. Zatímco na počítačích nevědět že máme ARAX Univa, žekli bychom že tam běží Linux Ubuntu, nebo něco podobného. Tady to spíš připomíná Windows 8, ale ikony na dlaždicích jsou barevné a samotné dlaždice jsou poloprůhledné. V režimu na šířku jich máme 4 v řadě a 3 ve sloupci a posouváme se nahoru a dolů. Na výšěku je to 3 vedle sebe a 5 pod sebou. Horní lišta je jako u nedotykového rozuhraní desktopu a navíc je tu vysouvací lišta s oznámeními jako u Androidu.

Posunutím vlevo záskáme nastaven, které vypadá také jako v Androidu pro tablety, posznutím vpravo získáme všechny aplikace a ještě dále rychlý obsah galerie médií a ještě dále poak rychgloý přehled dění na sociálních sítích.

Vrátíme to do doku, protože to hlásí vybitou baterii, a jak vidíme, už se to chytlo a funguje to jako maličký notebook.

Podobně funguje poslední krabička, kde máme nový Univa Phone, kam mi kolegové dali SIMkartu s číslem, jehož provoz by +Ludmila Svobodová mě+la hrazený a tedy zadarmo. Prostředí je jako u toho tablketu, akorát že vzhledem k 4.3 palcovému displeji je zobrazení 2 krát 4 dlaždice na výšku, nebo 4 krát 3 na šířku, což ale nejde udělat, pokud telefon neodemkneme, nebo pokud nepočkáme na aktualizaci z verze ARAXU Univa Mobile 2013 verze 2.21 na 2.22, colž ale bude fungovat i bez odemykání konfigurace vyššího řádu hlavně na telefonech s úhlopříčkou displeje 4.7 až 5 palců či větších.

Tablet, mobil a notebook můžeme synchronizovat pomocí NFC, abychom to měloi rychlejší a kdyby se to tedy používalo, tak by teď byl veškerý obsah všude na všem.
-------------------------------------
Předvádění bude také na programu naší konference, kde budou nové věci.

Žádné komentáře:

Okomentovat