neděle 11. května 2014

ARAX Univa 2.25 a nový USB-klíč k naší síti

Právě byla ubolněna verze 2.25 operačního systému ARAX Univa spolu s novým přístupovým zařízením pro přístup k našemu intranetu. Nový BATRADIS USBport obsahuje technologii DataRay a zároveň Flash úložiště s programem DmartNet pro Windows a pro Linux, tak je úložiště vybaveno ještě dvěšmi logickými disky s instalací ARAXu Univa 2.25 32 a 64 bitové spolu s možností instalace ve Windows.



Instalace smartnetu ve Windows Vám nabídne vedle pouhého rozšíření síťových možností o práci s internetem s 8 a více segmentovými IP adresami, tak instalaci nové Univy na vyzkoušení, kdy po zapnutí počítače máte možnost výběru operačního systému. Funguje to stejně jako u programu Wubi u instalace Ubuntu, ale nestahuje se automatricky 64bitová instalace, ale vždy ta, kterou chcete.  Důležité je mít USB uzařízení stále připojené, abyste moghli pracovat s naší sítí.

JAK NA TO

Připojte BATRADIS USBport do volného konektoru USB na Vašem počítači, nebo notebooku a vyčkejte až systém Windows najde nový USB disk.

Je-li zapnuta funkce automatického přerhrávání, objeví se  obrazovka s nabídkou. Pokud chcete instalocvat novou Univu, zvolte "Instalovat ARAX Univa v systému Windows". Pokud máte méně než 2 GB operační paměti RAM, doporučujeme zvolit ARAX Univa 2.25 Zenith Desktop 32b.

Zvolte cílový disk, rozsah instalace, který je limitován volným místem na cílovém disku, kdy maximální hodnota je 40 GB. Je-li méně než 40 GB volného místa, nabídne Vám to pouze maximální možnou velikost dle místa.

Jazyk je Czech, pokud jste v hlavním menui vybrali Českou republiku a Češtinu, což se nastavuje dle systému, pokud instalujeme podporu pro nás ve Windows.

Zvolte si uživatelské jméno a heslo. Heslo napište dvakrát a klikněte na Instalovat.

Na dotaz, zda chcete restartovat počítač odpovězte volbou "Restartovat nyní" a klikněte na Dokončit. Počítač se restartuje a po naběhnutí se místo spouštění Window objeví menu, které nabízí Misrosoft Win dows, nebo ARAX Uniba. 

Vyberte ARAX Univa šipklami a stiskněte ENTER. Bude se nyní dokončovat instalace, po jejímž dokončení se budete moci přihlásit k počítači. 

Po přihlášení Vás přivítá průvodce konfigurací účtu BATRADIS ID, který můžete ukončit, chcete-li mít poutze lokální účet. Vytvoření účtu BATRADIS ID pomocí průvodce pak lze kdykoli spustit kliknutím na ikonu "Nástroje" a poklepem na ikoně "Průvodce konfigurací účtu BATRADIS" případněš v terminálu příkaztečm

saccmaker

Tento průvodce použije přihlíšení k počítači a na jeho základě vytvoří přihlášení k našim službám. Stačí si přrkontrolovat jejich zadání a vygenerovanou e-mailovou adresu typu "uzivatel@batradis.cz" a opsat písmenka z obrázku.

V dalším kroku si vyberete služby, ke kterým se chcete připojit, kdy e-mail nwejde vypnout. Ostatní je volitelné. Klepnutím na "Dokončit" vše nastavíte a můžete si užívat nový ARAX Univa.

Instalace je proveditelná rovnou bez Windows. To je určeno pro velice zkušené uživatele, nebo odborníky.

Je totiž potřeba nejprve v BIOSu počítače povolit Bootování s USB a nastavit disk USB jako první zařízení, ze kterého se má zavádět systém. Tím zařízením je náš USBport.

Po opětovném restartu se objeví menu, které nabízí ARAX Univa 2.25 Zenith desktop 32bit (x86), nebo ARAX Univa 2.25 Zenith desktop 64bit (AMD/INTEL 64).

32bitovou instalaci doporučujeme tehdy, má-li počítač obvykle jednojáídrový procesor a méně než 2 GB RAM. Dvoujádrové procesory a minimálně 2 GB RAM mohou instalocvat 64bitovou instalaci.

Po výběru jedné z těchto možností můžete stejně jako u Linuxu systém vyzkoušet volbou"Vyzkoušet ARAX Univa spuištěním z vyměnitelného média", nebo rovnou instalovat.

Pokud budete instalovat, vyberte jazyk a Zemi, a klikněte na pokračuj. Může se stát, že to bude nejdřív anglicky. 

Přečtěte si smluvní podmínky a klikněte na "Souhlasím".

Nyní si vyberte, jak chcete ARAX nainstalovat. Pokud vše necháte, jak je, přijdete o veškerá data, prortože se bude kompletně formátovat pevný disk.

Druhá možnost Vám umožní vlastně to samé, co instalace ve Windows. Znamená to že automaticky z veškerého volného místa udělá nový logický a systémový disk, kam nainstaluje systém a vytvoří výběr operačního systému po zapnutí.

Třetí možnost je pro opravdu zkušené uživatele a lidi s více operačními systémy v jednom počítači, kdy si ručně vytvoříte nocvou partici, která má bvýt minimálně 45 GB velká (45000MB), partice bude primární a bude systémová. Podle toho, jaké písmenko jí přiřadíte, uspořádfají se Vaše disky. Nelze použít páísmena A,B,a C. Z nabídky typu souborového systému můžete vybrat cokoli kromě FAT32 a NTFS. Doporučujeme DTAS nebo lze také použít EXT4, ale DTAS je nejlepší pro ARAX..

Aby měl ARAX hodně místa, doporučujeme mu takto nastavit ještě jeden velký disk, který už nebude systémový, ale pouze DTAS/EXT4, primární a musí mít nwejlépe jiné písmenko, než disky, které vidíte. Dejme tomu, že máme Systém Windows C, Data D, z čehož jsme udělali v tomto kroku instalace např.: Systém ARAX E (X)Systémový, Primární, DTAS, 45000MB. Zbývá nám ještě třeba 100 GB, tak uděláme: ARAX Data F () Systémový (není systémový), Primární, DTAS, 100000MB.

Sice teď bude mít Windows zcela zaplněné všechny disky, což je špatně, ale jde o to vysvětlit, jak to funguje.

Dáme "Pokračovat" a říkali jsme že systémový disk je ten Systém ARAX E. Vybereme tedy Éčko a dáme "Pokračovat. 

Tady vidíme že se nám to bude instalovat do E:/ARAX a Uřivatelský profil že se vytvoří v dalším kroku. Taskže dáme "Pokračovat!.

Náš, počítač se bude jmenovat UNIVA PC, ale to si můžeme změnit jak chceme. Vymyslíme si uživatelské jméno a herslo, dejmwe tomu že skupina se jmenuje "Skupinas", ale to se dá taky změnit. 

Sdílet budeme třeba všechno, takže Dokumenty, Hudba, Obrázky, Videa. U datového proudu necháme jak UPNP, tak DLNA a dáme Pokračovat.

Tady si dáme že chceme instalovat aktualitzace při instalaci, USBport necháme zapojený. Nadtím je tu ještě že můžeme zvolit cíl profilu. Pokud bychom to udšlali jako v tom příkladu, tak bychom tady u toho cíle umístění uživatelských dat dali "Upravit" a místo E, dáme F, aby tam bylo F:/SYSTEM.DIR/user/uzivatel/home.dir/

Místo slova uzivatel tam je jinak přezdívka, ale to je snad jasné.

Teď se to po kliknutí na "Pokračovat" bude formátovat a instalovat a chvilku to potrvá. Asi za 30 až 45 minut budete vyzváni, abyste restartoivali počítač. Pokud proběhlo vše správně, tak nám sice nabíhá systém z USBportu, ale z toho se dá odejít volnou "Quit and run system from the harddisk", nebo stiskem klávbesy Esc a výběrem systému ARAX Univa. Tady už se spustí s pevného disku a dokončí se instalace. Dál je to jako u instalace ve Windows.

Aby nás to nezlobilo, vrátíme nastavení BIOSU jak bylo předtím, protože aby nám to fungovalo, musíme tam ten USBport vždycky zapojit. Veřejná internet máme po kabelové síti , nebo u notebooku přes WiFi, ale abychom mohli pracovat se sítí organizace +BATRADIS , aktualizovat systém a instalovat aplikace, potřebujeme USBport kvůli připojení DataRay.


CO JE ZENITH DESKTOP

Počínaje verzí 2.24 build 2014, se změnilo grafixcké uživatelské rozhraní z  prostředí Univa Shell na Zenith Desktop. Zmizel dok nejpoužívanějších aplikací, díky kterému vzhled systému a základní způsdob ovládání připomínal Linux Ubuntu s prostředím Unity. Místo toho je zde dok  se záložkami jako: Lupa (Hledeání), Taková jakoby mřížka (Aplikace), Dvě zubatá kolečka (Nístroje), Krabice s domečkem (HGlavní složka), Stylizovaně načrtlý počítač (Systém sloýek a souborů, kus volného místa a dole Koš. Záložky mohly být pořád otevřené a dalo se mezi nimi přepínat.

Nyní oproti verzi 2.24 se připojené disky, nebo vložený disk CD/DVD/BD objeví v doku s tzěmito záložkami jako taková krabice s kolečkem, nebo flashdisk či CD, kdy se (je-li to nastaveno) otevře okno s jeho obnsahem složek a souborů, hudební CD začne hrát, BD nebo DVD také začlo hrát. To bylo i u verze 2.24, ale pokud jste si to zavřeli, nebo nebylo zapnuté automatidcké přehrávání, museli jste jít na systém složek a souborů a daný disk najít.

Programové vybavení je totožné jako u Ubuntu, akorátb že v rámci sady aplikací pro kancelářskou práci LibreOffice tu nechybí Base, a nyní má svou záložku, takže se nemusí hledat Writer, Calc, nebo Inpress v záplavě aplikací, nebo přes hledání ať v hledání jako takovém, nebo v Aplikacích a jako u Windows 8 postupným psaním vyhodit vše, co nechcete vidět.

Na rozdíl od Ubuntu by s ničím neměšly být problémy. Pokud byste to chtěšli získat, upozorňujeme, že jde opět pouze o článek pro zajímavost as napodobení třeba výrobou bootovací flashky as Ubuntu, ale to by chtělo něxco uděwlat s tím, aby fungovalo úplně na všem bez toho, aby něco nefungovalo vůbec, nebo aby něco fungovalo špatně.

Žádné komentáře:

Okomentovat