sobota 5. září 2020

3D tisk zadarmo aneb, budeme si vyrábět vlastní 3D tiskárny

Letošní mezinárodní konferenci naší organizaci která se letos koná v Londýně, zahájila Asie. Nejvíce nás zaujal počin našich japonských kolegu, kteří by nám rádi pomohli tím, že by pro nás vyráběly 3D tiskárny. To ocení nejvíc kolegové, kteří spolupracují na projektu Robinhelp. Tím máme na mysli specializované Centrum technické údržby pro tento projekt. Usnadní to tak levnou výrobu některých součástek, které by se musely draze pořizovat, když to tak to si je budeme moci vytisknout. 

Nevíme zatím kdy k nám dorazí nějaký zkušební prototyp, ale mělo by se jednat o velice jednoduše smontovatrlné zařízení. l na 3D tiskárnu, která by byla hodně rychlá a vzhledem k tomu odkud pochází naše organizace, bude možné při její výrobě využít poněkud pokročilejší technologie. Tím pádem bude velice jednoduché tiskárnu smontovat a zprovoznit.

Vlastní práce s tiskárnou, jako je například tisk modelů, nebo nějakých součástek případně krabiček není nic neobvyklého i pro vás, protože 3D tisk je i u vás docela dobře rozšířen. Akorát stojí nějaké peníze filament, případně P.L.A. náplň do tiskárny v podobě plastové struny. 

Jediná věc, kterou o tom víme je skutečnost, že tato tiskárna japonské výroby naší organizace,  by měla obsahovat najednou dvě technologie tisk. U vás je celkem běžné, že jsi d tiskárna používá buďto filament, což je plastová struna navinuta na cívce, která se odvíjí a ze které se tiskne nějaký model. 2. Způsob je že se do tiskárny nalije speciální chemická látka, která se jmenuje Rezin, ze které se vytiskne model k jehož vytvrzení je potřeba ultrafialové záření.  Používání Rezinu je bohužel trošku nebezpečné, protože nesmí přijít do styku s kůží nehledě na to že nepříjemně zapáchá. Námi vyrobená tiskárna, respektive tiskárna, vyrobená našimi japonskými kolegy, slučuje obě technologie a řeší problém s používáním Rezinu tak, že se do tiskárny bude vkládat speciální rezinový toner. Spojení obou technologií by mohlo také urychlit tisk.

Zatím jsme prostřednictvím videokonference pouze viděli, jak prototyp funguje, ale bude lepší když to sami vyzkoušíme. Na videu to vypadá velice dobře a zajímavě.

Co se týká výše uvedeného centra technické údržby projektu Robinhelp, rádi bychom vás seznámili s tím, jak je toto centrum vybavené a proč by 3D tiskárna tohoto typu byla pro něj přínosná. Jedná se o pracoviště, které je umístěno V Nových domech v ulici Pod Kavalírkou, poblíž bydliště Robina Hronka. Jedná se o dům na té straně, na které je park. V uvedeném domě s vyhlídkou na ten park, dostal být i Jiří Hronek – syn Robina hronka a Marie Smauulové. Uvedené pracoviště ve sklepních prostorách, a jedná se o dílnu na opravu počítačů, televizorů a veškeré elektroniky, včetně kovodílny. Co se týče kovodílny, přátelé Robina hronka, kteří jsou pracovníky tohoto centra technické údržby si některé věci sami vyrobili. Konkrétně se jedná o strojní frézku čárka čárka a jeden starý a drahý model 3D tiskárny Průša. strojní frézka, stejně jako gravírovačka je jsou založeny na platformě Arduino Šárka která slouží k ovládání robotického ramene. V případě frézky je toto robotické rameno zakončeno samotnou frézkou, což je ozubené kolečko na elektromotorku s vysokými otáčkami. Řezací kolečka lze vyměňovat, většinou se však používá kolečko na řezání plechu. 

Funguje to tak, že na počítači běží software, ve kterém se například navrhne vzhled větrací mřížky na odvod tepla z přístroje. Arduino, obsluhující vlastní frézku přímé data z počítače a vyřeže daný vzorek do plechu, ze kterého se vyrobí kryt zařízení. Frézka zároveň umí vyřezat. 

Na podobném principu funguje gravírovačka. Rozdíl je pouze v tom, že na počítači se vytvoří logo nebo nějaký obrázek a místo toho aby na konci robotického ramene byla freska, tak je tam laser který vypálí obrázek Šárka nebo logo do plechu.

Takto se například upraví plášť krychle, což je kus plechu, vytvarovaný tak, že po složení vznikne kovová krabice. K jejímu vytvarování slouží jediné zařízení, které neobsahuje žádnou elektroniku, protože se jedná pouze o jakýsi pult s upínák m a krabice se vytvaruje tak, že se kladivem ztluče do požadovaného tvaru. Dalším vybavením je svářečka, na které se to sváří a právě 3D tiskárna by pak umožňovala vytvořit některé doplňky, jakými mohou být třeba úchyty na matičky pro přišroubování vnitřnosti přístroje. To se zatím řeší tak že se do rohu při vaří několik trubiček, které jsou na soustruhu upravený tak Šárka že již obsahují závity pro šroubky. Případně je také možné na určitá místa matičky přivařit.

kromě Arduina se na některé věci používá také platforma Raspberry pie. jako operační systém pro firmware daného zařízení se používá nějaký druh operačního systému Linux, případně android. Někteří nejbližší přátelé Robina Hronka v naší  organizaci jsou velmi schopnými programátory, kteří na uvedených systémech daný firmware vytvořili. 

to však ale není časově zcela efektivní, proto jsme rádi že dodaná 3D tiskárna již bude v tomto ohledu zcela kompletní. Těšíme se, až si to budeme moci vyzkoušet. Podrobnější informace bychom vám pak přinesli v nějakém podobném článku, jako je tento.

Žádné komentáře:

Okomentovat